Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recurs la apel
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recurs la apel

Buna ziua.

Va retin atentia cu o situatie intalnita intr-un proces cu casa de pensii.
Socrul meu s-a adresat institutiei Avocatul Poporului Brasov, intrucat conform unei hotarari a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, ar trebui sa i se recalculeze pensia pentru ca a lucrat peste 15 ani in conditii grele de munca.
In procesul care a fost la Tribunalul Brasov, s-a dispus recalcularea pensiei si acordarea sumelor care nu au fost platite ca urmare a necalcularii pensiei conform legii.
Casa de pensii Brasov a facut apel, a depus o intampinare si s-a acordat un termen dupa care s-a ramas in pronuntare.
Curtea de Apel Brasov, a admis apelul Casei de pensii si a schimbat decizia Tribunalului in totalitate. Ce este interesant, ca in motivarea Curtii de Apel, textul pare un fel de copy-paste de la tribunal, in care se precizeaza ca nu s-a calculat corect pensia, etc, dar decice in contradictoriu cu cele afirmate.
Intrebarea ar fi daca se poate ataca in vreun fel aceasta decizie la ICJ sau in alt fel?

Va multumesc,

Împotriva hotărârilor tribunalelor se poate face numai apel la curtea de apel competentă.
(art.155 alin.1 din Legea 263/2010).

In speta, nu se poate exercita calea de atac a recursului.
Cornel Vasile, Consilier juridic