avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate adrianbiti

Activitate adrianbiti

Răspuns la discuția probele audio
Multumesc pentru raspuns insa mi-ar fi de mare ajutor daca as stii exact care sunt dispozitiile legale.Daca va referiti la o lege anume va rog sa imi spuneti nr. pentru a putea studia mai bine.Nu am pregatire juridica si deaceea incerc sa ma informez inainte de a face un pas important. Va multumesc.
Discuție probele audio
Buna ziua.As dori sa pun o intrebare.Se considera de catre procurori sau judecatori drept probe inregistrarire audio?Va multumesc.
Răspuns la discuția Va rog ajutati-ma!
Va multumesc frumos pentru informatie.
Răspuns la discuția Va rog ajutati-ma!
Va multumesc stimate domn.
In baza prevederilor art.61 lit.c,am fost concediat.Incepand cu data de 07.01.2009,am incetat activitatea.Doresc sa inaintez dosar de somaj?Exista un termen legal in care trebuie sa depun dosarul de somaj?
Răspuns la discuția Stimati Domni / e
Stimate Domn Elis,nu stiu cum sa va trimit copii dupa fila din cartea de munca,unde se vede clar data angajarii,contract individual de munca unde deasemenea se vede data inceperii activitatii.Ajutati-ne va rugam.Va multumim din suflet la toti cei care incercati sa ne ajutati.
Răspuns la discuția Stimati Domni / e
Va multumesc Stimati Domni,vreau sa va mai spun ca,in acest program social sunt inscrisi 14 sau 17 persoane,dintre care 3 persoane au beneficiat de salarii,fiicare in functie de vechimea sa,fiecare a fost pus sa intocmeasca un dosar cu acte medicale,eu am fost al 4-lea,nu cunosc de ce ne cheama pe rand.Nu am putut sa iau informatii in acest sens nici de la liderul de sindicat pentru ca e pe mana cu conducerea(imi cer scuze de aceste cuvinte).Asa zisul program a inceput sa ia viata din luna Noiembrie anul trecut.Dumnezeu sa va ocroteasca Domnii mei.Sa va fereasca Maica Domnului de tot ce-i rau in lumea asta.
Răspuns la discuția Stimati Domni / e
Va multumesc stimate Domn,pentru ajutor.
Vreau sa va aduc la cunostinta urmatorul lucru.
In acest program numit de catre conducere(social)mai sunt trecuti 14 sau 17 persoane,din care deja 3(trei) dintre ei au primit sumele necesare in functie de vechimea lor in munca,conform Art.175,din acelasi Contract Colectiv de Munca.
Toti ceilalti,la fel ca si sotul meu,au fost pusi sa inainteze dosare care sa contina acte medicale,cu ce diagnostic are fiecare.Noi nu stim de ce ia spus ca primeste doar cinci salarii,in loc de noua cat ar trebui pentru ca,in cartea de munca e scris inceperea activitatii in data de 27.12.2004,si in contractul individual de munca(perioada nedeterminata)tot 27.12.2004,dar este semnat in 06.01.2005.Cererea de incetare a activitatii este inaintata in data de 05.01.2009.
Va rugam frumos ajutati-ne,am vazut ca doriti sa ajutati oameni aflati in situatii dificile privind legea,lucru pentru care va dorim multa sanatate si fericire in viata.
Suntem o familie modesta,locuim intr-o garsoniera,avem doi copii minori,si suntem intr-o situatie critica in acest moment,fapt pentru care va rugam invatati-ne ce sa facem.
Sotul meu (actualmente bolnav)a fost salariat pana in data de 06.01.2009 la Auto Chassis Inernational(Uzina de Autoturisme Dacia Renault),dupa ce a semnat o cerere de incetarea activitatii,prin care a declarat urmatoarele:datorita starii sanatatii,nu mai poate face fata cerintelor unitatii.A fost inclus intr-un program social,pentru care se acorda salarii compensatorii in functie de vechime in unitate.Pentru a i se aproba includerea in acest program social a dovedit cu acte medicale(sa format un dosar).In Contractul Colectiv de munca scrie:
ART. 175
1.In cazul concedierii colective sau individuale din motive neimputabile salariatului (salariatilor) ca
urmare a restrângerii sau desfiintării de activitati, precum si restructurării, salariatii in cauza vor
beneficia de plati compensatorii acordate in functie de vechimea in platforma Dacia, astfel:
- pana la 2 ani vechime -2 salarii;
- intre 2 ani si 4 ani vechime - 5 salarii;
- intre 4 ani si 8 ani vechime - 9 salarii;
- intre 8 ani si 12 ani vechime-11 salarii;
- intre 12 ani si 16 ani vechime -13 salari
- peste 16 ani vechime -14 salarii(extras din contractul colectiv de munca)


Stimati Domni,in cartea de munca e scris inceperea activitatii in data de 27.12.2004,si in contractul individual de munca(perioada nedeterminata)tot 27.12.2004,dar este semnat in 06.01.2005.
Dupa semnarea cererii de incetarea activitatii a fost instiintat ca,beneficiaza doar de cinci salarii compensatorii,lucru care nu e adevarat pentru ca ar trebui sa fie incadrat la noua salarii.Va rugam din suflet ajutati-ne.Dumnealor cred ca incalca legea.
In luna martie,anul in curs avem programare cu fiul nostru(grav bolnav),in China,unde ne trebuie o suma foarte mare de bani.
Dumnezeu sa va apere de tot ce-i rau pe pamant,va dorim tot binele din lume,multa sanatate si fericire.
Fam.Stan Mioveni/Arges
Va multumesc pentru informatii.Sper sa se rezolve pe cale amiabila caci nu au bani pentru procese.O dupa amiaza placuta in continuare.