avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate Makanake

Activitate Makanake

detin o proprietate care are deschidere de 10m catre o strada publica cu latimea de 5m si toata deschiderea catre strada se afla intr-o curba stransa si nu prea am cum sa imi fac portile de acces in curba respectiva pentru ca nu pot sa intru cu autoturismul in curte si sub nicio forma nu pot sa intru cu utilaje mari gen cife de beton sau altele din aceasta categorie. Acum 2 ani l-am intrebat pe vecinul din stanga daca pot sa accesez proprietatea prin stanga folosind o mica bucata din terenul lui si a fost de acord, am mers mai departe si mi-am facut proiect pentru construirea unui gard din beton cu portile prin stanga cu deschidere catre terenul acestui vecin si dupa ce am terminat constructia vecinul respectiv si-a schimbat parerea si a zis ca nu imi mai da access de trecere desi i-am curatat acel teren de arbusti pentru ca era un crang acolo si am platit un buldoexcavator care m-a costat ceva bani etc. Vecinul respectiv este proprietar fictiv pentru ca detine “la rol” suprafata respectiva de teren de aprox 5000m2 pentru ca terenul a fost al unui strabunic care a avut mai multi copii care la randul lor au avut si de 3 generatii au detinut terenul asa “la rol”. Exista vreo posibilitate de a rezolva aceasta problema si sa am access catre prorprietate folosind aprox 30m2 din terenul acestui vecin?
Răspuns la discuția Cedare drum servitute obligatoriu
Faptul ca oamenii de pe drumul respectiv isi doresc o viata civilizata prin care sa poata beneficia de asfaltare, apa si canalizare din partea autoritatilor locale, nu poate fi considerat "utilitate publica" ? Adica mi se pare incredibil dar cred ca legea servitutii este extrem de slaba, ok nu putem obliga acel om sa cedeze dar ce facem cu restul care vor sa cedeze si vor sa acceseze o viata civilizata fara drum de pamant la poarta si praf sau fose septice, chiar nu exista nicio solutie la aceasta problema din epoca bronzului ?
Buna Ziua, am achizitionat un imobil in zona Odaile Ilfov, zona in care sunt foarte multe drumuri de servitute. Drumul nostru de servitute are aprox 500m si sunt 28 de case, din cei 28 de proprietari, 26 sunt dispusi sa cedeze drumul de servitute catre autoritatile locale pentru a beneficia de asfaltare, apa si canal iar 2 nu vor sa cedeze. Drumul este cadastrat si inscris in cartea funciara, fiecare proprietar detine o cota parte din acest drum. Intrebarea mea este, exista vreo lege sau vreun temei legal care sa oblige cei doi proprietari sa cedeze drumul ? Sau daca exista vreo posibilitate legala prin care drumul sa beneficieze de beneficiile secolului 21 (canalizare, apa si asfalt) fara acordul acestor doi trogloditi. Cei doi proprietari sunt vecini se afla intr-unul dintre cele doua capete ale drumului si au acces usor la strada din capat care este publica si asfaltata si se pot lega cu usurinta la acea strada pentru a beneficia de canalizare & apa curenta si nu ii intereseaza de restul. Ce putem face ?