avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate nicolaescu_alina

Activitate nicolaescu_alina

Răspuns la discuția Partaj de bunuri in caz de divort
...aveti dreptate ! :">
cred ca am vryt sa spun mult prea multe si in prea scurt timp...:))
o zi buna tuturor !
Răspuns la discuția Partaj de bunuri in caz de divort
trebuie sa va contrazic......
divortul in germania se face in locul unde cei doi, sot si sotie au avut ultimul domiciliu!
deci, eu ca cetatean roman cu domiciliul in strainatate, sunt obligat de lege sa divortez in tara unde am/avut amandoi ultimul domiciliu....:(.....tampita lege....ar fi mult mai simplu si mai ieftin in Romania...insa nu se poate!
o zi buna!
#-o e complicat
In 2004 bunicii sotului meu au dat casa proprietate personala , socrului meu, sotului meu si cumnatei mele prin contract de intretinere si vanzare cumparare. Bunicii aveau 2 copii, pe socrul meu si inca un copil caruia socrul meu i-a dat suma de 10.000 euro petru a nu avea pretentii la casa respectiva. Deci, proprietari pe acte sunt cumnata mea, socrul meu si sotul meu, fiecare cu 33,3%. Au murit bunicii, cumnata mea si-a vandut partea sotului meu si acum actele sunt facute 66,6% pe sotul meu si 33.4% pe socrul meu. Intrebarea mea este, am si eu dreptul la aceast imobil, tinand cont ca a fost achizitionat in timpul casatoriei si platit din salar comun sau nu? Nu de alta, dar socrul meu imi scoate ochii ca eu nu am nici un drept acolo si nu am ce cauta in aceea casa, doar cand sunt ei acolo si nu singura ca nu sunt trecuta pe contract. Din 2004 pana au murit bunicii au primit suma de 50 euro pentru intretinere in fiecare luna.