avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate ralu192000

Activitate ralu192000

Buna ziua!
Am un frate care de 2 ani este angajat cu acte in regula pe teritoriul Frantei, unde isi plateste si asigurarea de sanatate. Saptamana trecuta a avut nevoie de spitalizare de urgenta in Bucuresti, in timpul concediului petrecut acasa.
De acolo, la externare, i s-a spus ca asigurarea lui nu este valabila aici si ca va trebui sa plateasca ceva de genul zeci de mii de Ron pentru spitalizare. :(( #-o
Ni s-a sugerat varianta coasigurarii...Parintii nostri sunt pensionari amandoi, iar eu sunt in concediu de crestere copil.
Il putem ajuta noi? Daca nu, poate si cumnatul lui sa il ia pe asigurarea sa?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat..
Multumesc anticipat!
O zi buna!
Răspuns la discuția proprietate teren
Va multumesc frumos pentru raspunsuri si va doresc Sarbatori Pascale cu pace si multe bucurii!
Buna ziua, eu am o problema cam incalcita.

Bunicii sotului meu au avut 7 copii (2 baieti, 5 fete), carora le-au lasat mai multe terenuri, "la comun". In afara de asta, baietilor(printre care si socrul meu) le-a construit case pe terenul pe care avea si dumnealui casa, facandu-le rol pe acestea impreuna cu terenul pe care ele sunt costruite (suprafata casei si inca 50 mp). Dupa decesul bunicului, niciunul dintre baietii dansului nu a facut vreun act oficial pe case, iar terenul din spatele acestora este tot in regimul "la comun" in care sunt si celelalte terenuri. In ultimii ani, fratii au renuntat la drepturile asupra celorlalte terenuri, care au fost vandute de catre surori, facand cu ele intelegere verbala sa le lase lor terenul din spatele caselor (fiecare avad cate o fasie de teren). Problema mea este urmatoarea: noi vrem sa construim o casa pe terenul din spatele casei socrilor mei, pentru care nu au act de proprietate, ci doar o intelegere verbala cu surorile.. Ce ar trebui sa facem pentru a rezolva aceasta problema fara proces?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Apelez la ajutorul dumneavoastra pentru ca nu stiu ce drepturi am in urmatoarea situatie: am cumparat acum 2 luni un laptop second hand cu garantie de un an , iar dupa 2 saptamani a inceput sa dea semne de defectiune, ajungand sa nu mai poata fi utilizat acum aproximativ 2 saptamani. Vanzatorul a fost informat de situatie de la primele semne. Eu acum doresc sa duc inapoi aparatul si sa imi primesc inapoi banii, insa nu stiu daca legea prevede acest lucru in cazul marfurilor second hand.
Va multumesc anticipat