avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1041 soluții astăzi
Forum Activitate laura_a_v

Activitate laura_a_v

multumesc
multumesc, dar intrebarea mea era pur procedurala... cum anume raspund la o asemenea citatie, trimitand o scrisoare recomandata simpla la judecatorie, sau trimit o declaratie autentificata la notar.

mai precis ce se intelege prin "inscris" , in propozitia : "in caz de neprezentare a partilor, se va putea trimite un inscris, judecata urmand a fi facuta in lipsa"
citatie pentru succesiune

Buna ziua ,

am primit o citatie pt o succesiune.
in citatie e specificat : "in caz de neprezentare a partilor, se va putea trimite un inscris, judecata urmand a fi facuta in lipsa"

intrebare : ce sa fac in acest caz , trimit o scrisoare recomandata la judecatoria respectiva ?
poate fi o scrisoare simpla, sau autentificata la notar ?

multumesc


intr-o marja aproximativa , cam cat reprezinta "cheltuielile de judecata" intr-un asemenea caz, si cum se impart (egal intre mostenitori sau proportional cu cota de mostenirea a fiecaruia) .

ce se intampla daca pur si simplu nu fac absolut nimic : sunt obligat sa platesc aceste cheltuieli ? exista riscul sa primesc efectiv pamant si eventual chiar sa fiu pus sa platesc sulta in conditiile in care am o f mica parte ?

multumesc
Buna ziua,
am fost chemat in judecata pentru "iesirea din indiviziune" +"plata cheltuieli de judecata aferetente" de catre o ruda indepartata si necunoscuta pana la acest moment. am primit notificarea prin posta.
mostenirea o reprezinta niste terenuri agricole intr-o zona departe de mine.
terenurile nu valoreaza mult, partea mea este mica. ruda care m-a dat in judecata are partea consistenta. mai sunt cativa mostenitori cu parti mici.

Intrebare :este cum pot face sa ies cat mai simplu din chestia asta si fara sa ma prezint acolo. asa cum vad lucrurile acum ar fi 2 posibilitati :

1. las procesul sa se desfasoare in lipsa . le trimit o scrisoare (neautentificata/autentificata ?) specificand cum ca pot judeca in lipsa mea si eventual sa-mi dea o sulta, dar nimic in natura.

2. fac o hartie autentificata la notar cum ca renunt la drepturile de mostenire ... si le-o trimit cumva la judecatoria acelei comune ?

care varianta ar fi viabila , sau ce as putea sa fac ? scopul e sa scap cat mai simplu, fara drumuri, cu cheltuieli minime si eventual sa castig ceva sulta / bani.

Multumesc