avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate dubeasso

Activitate dubeasso

Cum fac asta? Am vorbit cu executorul și a zis ca pe el nu îl intereseaza ca banii nu au întrat la el și ca va trimite adeverință de poprire la ajpis. Urmează ca eu astăzi sa merg acolo sa le reexplic toată situația și sa mi deblocheze banii dar copilul meu este răcit și nu ma pot deplasa. Deci urmează încă o săptămână cel puțin fără bani. Am nevoie de un avocat? Și dacă da, eu nu am bani de avocat. Cum pot sa procedez? Stau cu banii blocați de 2 luni deja și urmează a 3a... Afara este frig și... Nici nu aveți idee cât stres și disconfort mi au provocat. Mie și copilului mai ales

trandafir2 a scris:

Da, trebuie sa faceti contestatie la executre. URGENT !!

Bună ziua
Va rog sa ma ajutați urgent
Am un copil de 5 luni. Prima tura de alocatie am primit 1700 aferenta a 4 luni și următoarea 427 aferenta lunii a 5a. Eu am poprire pe salar la banca DAR EU NU LUCREZ DE 2 ANI DE ZILE. CU TOATE ASTEA mi au oprit banii, am reușit sa scot doar 800 de lei. Acum, de 1 luna de zile cel puțin vorbesc ba cu banca ba cu ajpi sa mi rezolve situația și ma tot trimit de la unu la altu EU RĂMÂN FĂRĂ BANI ȘI COPILU NU ARE HAINE DE IARNA. VREAU SA II DAU ÎN JUDECATA PT CA SA SUNT NIȘTE NESIMȚIȚI DE NIMIC ȘI ȘTIU CA CONFORM LEGII NU AU VOIE SA SE ATINGĂ DE ALOCATIE.. Va rog măcar voi sa ma ajutați simt ca înnebunesc IS BANII COPILULUI MEU
Bună ziua.
Am un bebe născut inafara căsătoriei și nu știu dacă sa îl trec pe numele tatălui sau pe numele meu. Dacă îl trec pe numele tatalui, voi avea mereu nevoie de acorduri? De ex pt înscriere la grădiniță, pt ce fel de decizii din viata lui voi avea nevoie de acordul tatălui?
Buna ziua,
am nevoie de o solutie pt cumnata mea. A nascut recent si tatal copilului a fost trecut pe certificat. Imediat dupa nastere, tatal copilului s-a purtat f urat cu ea si a dat-o afara din casa. Fara bani, fara ajutor pt copil. In prezent ea este nevoita sa locuiasca cu mama ei. Tatal copilului nu aduce nici o contributie, nu se implica si nici nu o ajuta cu bani. Cumnata mea ar dori sa il scoata pe tatal copilului de pe certificat deoarece acesta nu ajuta cu nimic, ba chiar mai mult are intentii de a ii face rau (adica in cazul in care mamica va avea nevoie de adeverinte etc acesta nu este dispus sa acorde nimic). Ce si cum ar putea face pt a nu depinde de el?
mentionez ca nu sunt casatoriti
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Urmeaza sa nasc insa tatal copilului nu este in tara deci nu va putea recunoaste copilul in certificat. Este posibila recunoastea copilului precum si modificarea certificatului (sa apara tatal copilului in certificat) dupa ce acesta revine in tara? Este vorba de 2-3 luni maxim.. mentionez ca nu suntem casatoriti dar ne dorim amandoi ca acest copil sa poarte numele tatalui