Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Am un bebe născut inafara căsătoriei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Am un bebe născut inafara căsătoriei și nu știu ...

Bună ziua.
Am un bebe născut inafara căsătoriei și nu știu dacă sa îl trec pe numele tatălui sau pe numele meu. Dacă îl trec pe numele tatalui, voi avea mereu nevoie de acorduri? De ex pt înscriere la grădiniță, pt ce fel de decizii din viata lui voi avea nevoie de acordul tatălui?
Nu contează ce nume de familie va purta copilul. Daca tata îl recunoaște, veți exercita în comun autoritatea părintească.
nu știu dacă sa îl trec pe numele tatălui

De trecut, nu il puteti trece dvs pe numele tatalui fara ca el, tatal, sa recunoasca copilul.
Numele nu are legatura cu paternitatea. Daca tatal vrea sa il recunoasca nu conteaza ca sunteti de acord sau nu, il va recunoaste.
Si daca il recunoaste, tatal va avea atat drepturi cat si obligatii.
Copilul si dupa ce va fi recunoscut, poate purta numele dvs sau numele tatalui. Indiferent de ce nume poarta, daca copilul va avea tata, aveti nevoie de acordul tatalui in mai multe situatii.
gi-jane2, moderator