Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Urmeaza sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Urmeaza sa nasc insa ...

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Urmeaza sa nasc insa tatal copilului nu este in tara deci nu va putea recunoaste copilul in certificat. Este posibila recunoastea copilului precum si modificarea certificatului (sa apara tatal copilului in certificat) dupa ce acesta revine in tara? Este vorba de 2-3 luni maxim.. mentionez ca nu suntem casatoriti dar ne dorim amandoi ca acest copil sa poarte numele tatalui
dubeasso, utilizator
Da.
Prima dată va fi emis un certificat de naștere cu linie la rubrica "tatăl ".
Cand va reveni tata copilului in tara, va da la notar o declarație de recunoaștere a copilului, în baza căreia se va modifica certificatul de nastere al copilului.