avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Declararea și înregistrarea nașterii copilului. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Declararea și înregistrarea nașterii copilului. Dacă tatăl copilului nu se află în țară la nașterea acestuia, ...

Dacă tatăl copilului nu se află în țară la nașterea acestuia, cum se poate, legal trece copilul pe numele tatălui, părinții nefiind căsătoriți? Mulțumesc
Ultima modificare: Luni, 12 Iulie 2021
Mada.2021, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:52, 13 Iulie 2021
Se va emite certificatul de naștere cu linie în dreptul tatălui, după care, când tatăl va reveni în țară, va da o declarație de recunoaștere a copilului, în baza căreia se va elibera un nou certificat de naștere.
Mulțumesc pentru răspuns.
Nu exista posibilitatea ca acesta s o împuternicească pe mamă sau oricare altă persoană care să-l reprezinte?


raluk0207 a scris:

Se va emite certificatul de naștere cu linie în dreptul tatălui, după care, când tatăl va reveni în țară, va da o declarație de recunoaștere a copilului, în baza căreia se va elibera un nou certificat de naștere.

Nu. Declarațiile sunt personale.
declaratia poate fi data si la ambasada sau consulat, acolo unde e tata.
Ultima modificare: Marți, 13 Iulie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recunoasterea copilului alexandrabz alexandrabz nefiind casatorita cu tatal copilului cum poate recunoaste acesta copilul dupa nastere? mentionez ca momentan e plecat din tara si o sa revina cam la o luna ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea nasterii copilului cand tatal nu se afla in tara criandra criandra situatia este urmatoarea: tatal este plecat din tara, iar copilul se va naste la sfarsitul lui februarie. Tatal si mama nu sunt casatoriti. Tatal recunoaste ... (vezi toată discuția)
Recunoasterea paternitatii gina36 gina36 Buna ziua .as dori sa-mi spuneti va rog cum s-ar putea face recunoasterea copilului meu de tata el fiind cetatean grec si eu ca mama cetatean roman.copilul s-a ... (vezi toată discuția)