Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Declararea și înregistrarea nașterii copilului. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Declararea și înregistrarea nașterii copilului. Dacă tatăl copilului nu se află în țară la nașterea acestuia, ...

Dacă tatăl copilului nu se află în țară la nașterea acestuia, cum se poate, legal trece copilul pe numele tatălui, părinții nefiind căsătoriți? Mulțumesc
Mada.2021, utilizator
Se va emite certificatul de naștere cu linie în dreptul tatălui, după care, când tatăl va reveni în țară, va da o declarație de recunoaștere a copilului, în baza căreia se va elibera un nou certificat de naștere.
Mulțumesc pentru răspuns.
Nu exista posibilitatea ca acesta s o împuternicească pe mamă sau oricare altă persoană care să-l reprezinte?

raluk0207 a scris:

Se va emite certificatul de naștere cu linie în dreptul tatălui, după care, când tatăl va reveni în țară, va da o declarație de recunoaștere a copilului, în baza căreia se va elibera un nou certificat de naștere.

Nu. Declarațiile sunt personale.
declaratia poate fi data si la ambasada sau consulat, acolo unde e tata.
gi-jane2, moderator