avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela456

Activitate Mihaela456

Buna ziua. Am dat bani imprumut prin revolut si am dovada si in mesajele primite ca ar fi trebui sa mi-i dea inapoi insa nu vrea. ce este de facut?
Mi-am gasit de lucru in Serbia in luna Martie insa procedura de angajare a durat 3 luni jumate, timp in care am lucrat "la negru". Seful meu imi tot trimitea proiecte zilnic in tot acest timp si l-am rugat sa ma si plateasca, desi alte taxe la guvern nu a platit. Contractul a fost facut si semnat de mine pt data de 1 iunie timp in care am mai lucrat 2 saptamani, apoi mi-am dat demisia din cauza unei probleme personale. Desi in general, in Serbia trebuie prezentata demisia cu 2 saptamani inainte, eu am facut-o doar cu 1 saptamana insa seful meu a fost de acord atunci cand l-am instiintat prin email. Nu stiu exact ce este precizat in contract deoarece este in limba sarba. Cand l-am rugat pe seful meu sa ma plateasca pt luna iunie (pt cele 2 saptamani lucrate) acesta a refuzat, spunand ca din cauza mea compania lui nu o duce bine financiar si va folosi banii din salariul meu pt a plati avocatul firmei care s-a ocupat de contract si mi-a cerut sa ma prezint urmatoarea zi lucratoare la munca - lucru imposibil de facut atunci - altfel voi avea probleme.
As dori sa stiu ce mi se poate intampla si daca am dreptul sa imi recuperez banii.
Multumesc anticipat!
Inca mai am timp sa contestez, dar ce as putea face pt a obtine un alt rezultat?
Buna ziua! Sunt cetatean roman si am terminat facultatea de Arhitectura in strainatate - "Faculty of technical sciences" in Novi Sad, Serbia mai precis. Facultatea apartine sistemului bologna acceptat in UE. Diploma obtinuta imi acorda titlul de "inginer in domeniul arhitecturii" titlu nerecunoscut de catre CNRED. Mi s-a oferit in schimb o diploma de arhitect ciclul I adica cu specializarea in tehnologie arhitecturala care nu imi permite sa fac un masterat in Romania deoarece diploma obtinuta prin echivalare are doar 3 ani iar pt masterat sunt necesari 4. Mentionez ca in Serbia aceasta diploma este de arhitectura si nu de alta profesie cum se intampla in cazul universitatilor de tehnologie arhitecturala din UK sau Danemarca de exemplu. De asemenea diploma obtinuta din Serbia este de 4 ani iar eu am credite ECTS efectuate anterior si la alte afcultati din UE, cumuland aproximativ 6-7 ani de studii insa la nivel de licenta si nu de masterat. As dori sa stiu daca exista sanse la o altfel de echivalare in Romania care sa imi permita sa urmez un masterat sau sa obtin semnatura.