avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandra179

Activitate Alexandra179

Buna! As avea nevoie de un sfat legat de urmatoarea situatie complicated.
S-a facut succesiunea anul trecut.
Dupa multe intamplari si neintelegeri nu s-a ajuns la un punct comun si anume:
-succesiunea s-a facut pe partea tatalui decedat catre mama si cei 2 frati.
-bunuri: casa mare + teren, teren ( se afla langa casa cu teren) si 1 apartament de 4 camere.
In casa sta mama, in apartament sta fratele meu iar eu nu beneficiez de nimic. Dar tot platesc impozit pe toate acestea avand cota parte.
Am propus ca pe teren sa imi fac eu o casa mica si sa renunt la cotele parti din celelalte bunuri si sa platesc diferenta in bani (adunati+credit).
Mama inca nu a dat un raspuns dar ar prefera sa vanda terenul respectiv si apartamentul. Cam la aceeasi situatie s-a gandit fratele doar ca sa se vanda terenul iar el sa dea in chirie apartamentul si eventual sa se mute in chirie in alta parte, intr-un spatiu mai mic.
I-am propus sa se mute el la etaj si mansarda ca sa isi faca cum doreste cu intrare separata si etc, dar nu vrea sa investeasca.
Eu sunt casatorita si acem si un copil mic, si nu am vrea sa investim in ceva care ar fi doar cota parte. De aceea am preferat terenul.
Momentan stam in apartamentul sotului ( primit de la parintii lui prin donatie).
Nu mi se pare ok ce se intampla si mi se pare ca nu se iese la liman de aproape 3 ani de cand a decent tatal.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc.
Am primit un răspuns de la fosta firma.
"Se pare ca ti-au mai ramas 7 zile de concediu de odihna si o sa ai nevoie si de cererea de revenire din concediu crestere copil incepand cu 31 martie 2022.
Apoi vom ponta zilele de concediu de odihna ca sa le putem plati, si cererea de demisie va fi incepand cu data de 9 aprilie, adica ultima zi lucrata fiind 8 aprilie.
Trebuie sa mentionezi ca doresti sa iti fie aprobata revenirea din concediu de crestere copil in varsta de pana la 2 ani incepand cu data de 31 martie 2022"

Este in regula sau nu?

Cornel Vasile a scris:

Tot 11 aprilie.

Daca in data de 11 aprilie (luni) incep noul job atunci la fostul job ce data sa pun pe cererea de incetare?

Cornel Vasile a scris:

1. Va trebui sa anunt vechiul angajator? Ce este de facut?

Se depune cerere de incetare a c.i.m.

2. ..... Ce acte trebuie sa duc la noul loc de munca?
Actele de angajare, plus cererea de suspendare a c.i.m. pentru CCC.

3. Cand va trebui sa depun actele pentru stimulentul de insertie?

În cazul persoanei îndreptățite care are calitatea de salariat și care se întoarce la activitatea profesională pentru a obține stimulentul de inserție acordat în condițiile legii, aceasta are obligația de a anunța, în scris, angajatorul cu cel puțin 30 de zile înainte intenția de reluare a raportului de muncă sau de serviciu.

De asemenea, sunteti obligata să comunicati în scris primăriei orice modificare intervenită în situația sa, de natură să determine încetarea sau suspendarea plății drepturilor, în termen de 15 zile lucrătoare de la apariția acesteia.

Da. Vreau sa incep lucrul in alta parte.

Cornel Vasile a scris:

La vechiul angajator doriți încetarea c.i.m.?

Buna!
Am cateva nelamuriri. As mai avea aproximativ 4 luni de stat in CCC si sa ma intorc la vechiul angajator. Contractul este suspendat de dinainte sa intru in CCC.
Am primit si acceptat o oferta la un alt loc de munca si va trebui sa incep peste o luna.
1. Va trebui sa anunt vechiul angajator? Ce este de facut?
2. Ce acte trebuie sa duc la vechiul loc de munca? Ce acte trebuie sa duc la noul loc de munca?
3. Cand va trebui sa depun actele pentru stimulentul de insertie?
Mulțumesc.
Sunt fiica defunctului.

trandafir2 a scris:

Si dvs., cine sunteti? Actionar la firma?

Buna ziua! Se da urmatoarea situatie:
Familie 4 persoane: tatal a decedat acum o luna.
Mama are imputernicire din partea tatalui.
Firma SRL a avut 2 masini si o remorca plus alte obiecte de construcții. Mama fiind co administrator pe firma a trecut masinile si remorca pe numele ei prin cumparare pe o suma mica. Alte obiecte au fost vandute.
Imobile: apartament 4 camere si o casa cu teren (casa nu este intabulata). Imobilel sunt pe numele amandurora.
Succesiunea nu a fost facuta.
Intrebare: tot ce a facut mama este legal sau nu? Ce masuri ar trebui luate?
Exista posibilitatea ca sa treaca imobilele pe numele ei prin intermediul firmei?
P.s nu se grabeste sa faca succesiunea.