Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna! Am cateva nelamuriri. As mai avea aproximativ 4 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna! Am cateva nelamuriri. As mai avea aproximativ 4 luni de ...

Buna!
Am cateva nelamuriri. As mai avea aproximativ 4 luni de stat in CCC si sa ma intorc la vechiul angajator. Contractul este suspendat de dinainte sa intru in CCC.
Am primit si acceptat o oferta la un alt loc de munca si va trebui sa incep peste o luna.
1. Va trebui sa anunt vechiul angajator? Ce este de facut?
2. Ce acte trebuie sa duc la vechiul loc de munca? Ce acte trebuie sa duc la noul loc de munca?
3. Cand va trebui sa depun actele pentru stimulentul de insertie?
Mulțumesc.
La vechiul angajator doriți încetarea c.i.m.?
Da. Vreau sa incep lucrul in alta parte.

Cornel Vasile a scris:

La vechiul angajator doriți încetarea c.i.m.?

1. Va trebui sa anunt vechiul angajator? Ce este de facut?

Se depune cerere de incetare a c.i.m.

2. ..... Ce acte trebuie sa duc la noul loc de munca?
Actele de angajare, plus cererea de suspendare a c.i.m. pentru CCC.

3. Cand va trebui sa depun actele pentru stimulentul de insertie?

În cazul persoanei îndreptățite care are calitatea de salariat și care se întoarce la activitatea profesională pentru a obține stimulentul de inserție acordat în condițiile legii, aceasta are obligația de a anunța, în scris, angajatorul cu cel puțin 30 de zile înainte intenția de reluare a raportului de muncă sau de serviciu.

De asemenea, sunteti obligata să comunicati în scris primăriei orice modificare intervenită în situația sa, de natură să determine încetarea sau suspendarea plății drepturilor, în termen de 15 zile lucrătoare de la apariția acesteia.
Daca in data de 11 aprilie (luni) incep noul job atunci la fostul job ce data sa pun pe cererea de incetare?

Cornel Vasile a scris:

1. Va trebui sa anunt vechiul angajator? Ce este de facut?

Se depune cerere de incetare a c.i.m.

2. ..... Ce acte trebuie sa duc la noul loc de munca?
Actele de angajare, plus cererea de suspendare a c.i.m. pentru CCC.

3. Cand va trebui sa depun actele pentru stimulentul de insertie?

În cazul persoanei îndreptățite care are calitatea de salariat și care se întoarce la activitatea profesională pentru a obține stimulentul de inserție acordat în condițiile legii, aceasta are obligația de a anunța, în scris, angajatorul cu cel puțin 30 de zile înainte intenția de reluare a raportului de muncă sau de serviciu.

De asemenea, sunteti obligata să comunicati în scris primăriei orice modificare intervenită în situația sa, de natură să determine încetarea sau suspendarea plății drepturilor, în termen de 15 zile lucrătoare de la apariția acesteia.

Tot 11 aprilie.