Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna! Am cateva nelamuriri. As mai avea aproximativ 4 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna! Am cateva nelamuriri. As mai avea aproximativ 4 luni de ...

Buna!
Am cateva nelamuriri. As mai avea aproximativ 4 luni de stat in CCC si sa ma intorc la vechiul angajator. Contractul este suspendat de dinainte sa intru in CCC.
Am primit si acceptat o oferta la un alt loc de munca si va trebui sa incep peste o luna.
1. Va trebui sa anunt vechiul angajator? Ce este de facut?
2. Ce acte trebuie sa duc la vechiul loc de munca? Ce acte trebuie sa duc la noul loc de munca?
3. Cand va trebui sa depun actele pentru stimulentul de insertie?
Mulțumesc.
Am primit un răspuns de la fosta firma.
"Se pare ca ti-au mai ramas 7 zile de concediu de odihna si o sa ai nevoie si de cererea de revenire din concediu crestere copil incepand cu 31 martie 2022.
Apoi vom ponta zilele de concediu de odihna ca sa le putem plati, si cererea de demisie va fi incepand cu data de 9 aprilie, adica ultima zi lucrata fiind 8 aprilie.
Trebuie sa mentionezi ca doresti sa iti fie aprobata revenirea din concediu de crestere copil in varsta de pana la 2 ani incepand cu data de 31 martie 2022"

Este in regula sau nu?

Cornel Vasile a scris:

Tot 11 aprilie.

Daca sunteți de acord cu ce v-au spus, atunci nu vad ce problema ar fi.
Cornel Vasile, Consilier juridic