avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna! Am cateva nelamuriri. As mai avea aproximativ 4 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna! Am cateva nelamuriri. As mai avea aproximativ 4 luni de ...

Buna!
Am cateva nelamuriri. As mai avea aproximativ 4 luni de stat in CCC si sa ma intorc la vechiul angajator. Contractul este suspendat de dinainte sa intru in CCC.
Am primit si acceptat o oferta la un alt loc de munca si va trebui sa incep peste o luna.
1. Va trebui sa anunt vechiul angajator? Ce este de facut?
2. Ce acte trebuie sa duc la vechiul loc de munca? Ce acte trebuie sa duc la noul loc de munca?
3. Cand va trebui sa depun actele pentru stimulentul de insertie?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:20, 14 Martie 2022
Am primit un răspuns de la fosta firma.
"Se pare ca ti-au mai ramas 7 zile de concediu de odihna si o sa ai nevoie si de cererea de revenire din concediu crestere copil incepand cu 31 martie 2022.
Apoi vom ponta zilele de concediu de odihna ca sa le putem plati, si cererea de demisie va fi incepand cu data de 9 aprilie, adica ultima zi lucrata fiind 8 aprilie.
Trebuie sa mentionezi ca doresti sa iti fie aprobata revenirea din concediu de crestere copil in varsta de pana la 2 ani incepand cu data de 31 martie 2022"

Este in regula sau nu?

Cornel Vasile a scris:

Tot 11 aprilie.

Daca sunteți de acord cu ce v-au spus, atunci nu vad ce problema ar fi.
Ultima modificare: Luni, 14 Martie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Întoarcerea din concediul de creștere copil la un alt job IonelaP13 IonelaP13 Buna ziua, Pentru a beneficia de stimulentul de insertie, cum se procedează cu întoarcere din ccc mai devreme la un alt job? Care sunt pașii de urmat ... (vezi toată discuția)
Pot obtine stimulentul de insertie? gabriellafk gabriellafk Buna ziua, sunt in CCC (de doi ani) pana pe 13.05.2014 si am mai multe neclaritati. Tatal copilului va intra in CCC pentru o luna de pe 17.02.14 iar eu ma voi ... (vezi toată discuția)
Incetare cim in timpul ccc IrinaIasigean IrinaIasigean Buna ziua! va solicit o opinie avizata legata de urmatoarea speta: Ma aflu in concediu de ingrijire copil pana in luna martie 2017. Doresc insa sa reincep ... (vezi toată discuția)