Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Întoarcerea din concediul de creștere copil la un ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Întoarcerea din concediul de creștere copil la un alt job

Buna ziua,
Pentru a beneficia de stimulentul de insertie, cum se procedează cu întoarcere din ccc mai devreme la un alt job? Care sunt pașii de urmat privind fostul angajator, actualul angajat, continuitate etc?
Mulțumesc
Pasii sunt :
- cerere incetare suspendare c.i.m. si , totodata ,de incetare a c.i.m. , la vechiul angajator
- incheierea unui nou c.i.m. (data incetarii vechiului c.i.m. = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.)
- depunerea actelor pentru stimulent.
Buna seara,
Am o nelămurire, dacă la noul job încep pe 9 iulie, pentru a beneficia de stimulentul de insertie, demisia de la fostul angajator ar trebui semnată pe 8 sau 9 iulie?
Mulțumesc!
Incetarea c.i.m. la vechiul loc de munca ,poate sa fie tot cu data de 09.07.2018.