avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Întoarcerea din concediul de creștere copil la un ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Întoarcerea din concediul de creștere copil la un alt job

Buna ziua,
Pentru a beneficia de stimulentul de insertie, cum se procedează cu întoarcere din ccc mai devreme la un alt job? Care sunt pașii de urmat privind fostul angajator, actualul angajat, continuitate etc?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:13, 10 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pasii sunt :
- cerere incetare suspendare c.i.m. si , totodata ,de incetare a c.i.m. , la vechiul angajator
- incheierea unui nou c.i.m. (data incetarii vechiului c.i.m. = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.)
- depunerea actelor pentru stimulent.
Buna seara,
Am o nelămurire, dacă la noul job încep pe 9 iulie, pentru a beneficia de stimulentul de insertie, demisia de la fostul angajator ar trebui semnată pe 8 sau 9 iulie?
Mulțumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Incetarea c.i.m. la vechiul loc de munca ,poate sa fie tot cu data de 09.07.2018.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot obtine stimulentul de insertie? gabriellafk gabriellafk Buna ziua, sunt in CCC (de doi ani) pana pe 13.05.2014 si am mai multe neclaritati. Tatal copilului va intra in CCC pentru o luna de pe 17.02.14 iar eu ma voi ... (vezi toată discuția)
Transfer indemnizatie crestere copil Aron. ELENAGABRIELA Aron. ELENAGABRIELA Am optat ptr CCC perioada de 2 ani, copilul are acum 6 luni doresc sa ma reintorc la lucru si sa între tatal in crestere copil. Întrebările sunt ... (vezi toată discuția)
Reintoarcerea la un alt loc de munca dupa ccc inainte de 2 ani. Anabreha Anabreha Buna Ziua, Din Februarie 2016 sunt in concediu de crestere copil. As dori reintoarcerea in campul muncii la o alta firma. Care sunt pasii ce trebuie urmati ... (vezi toată discuția)