Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Transfer indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Transfer indemnizatie crestere copil

Am optat ptr CCC perioada de 2 ani, copilul are acum 6 luni doresc sa ma reintorc la lucru si sa între tatal in crestere copil.
Întrebările sunt următoarele:
1. Vreau sa ma reintorc dar la alt angajator, cum trebuie procedat?
Mai am nevoie ca actualul angajator sa imi faca reincepere de CIM sau direct noul angajator se ocupa?
2.Tatal daca intra in locul meu mai beneficiază de stimulentul de insertie care se da daca te întorci mai repede la lucru?
1. Pasii sunt urmatorii:
- la angajatorul de unde ati intrat in CCC depuneti cerere de incetare a suspendarii c.i.m. si , totodata, de incetare a c.i.m.

- la noul angajator incheiati c.i.m. , daca este posibil data inceperii activitatii = data incetarii vechiul c.i.m.

2. Tatal nu va beneficia de stimulent de insertie , ci numai de indemnizatia pentru CCC. Insacel mai bine, intrebati la AJPIS.