avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In prezent sunt in CCC.Doresc sa ma angajez la un alt ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In prezent sunt in CCC.Doresc sa ma angajez la un alt loc de munca.

Buna ziua!
Am nascut pe data de 15.11.2015. si in prezent sunt in CCC.Doresc sa reiau activitatea mai repede cu 2 luni inainte sa implineasca copilul 2 ani pentru a primi stimulentul de insertie.Am gasit un alt loc de munca mai convenabil si nu stiu cum sa procedez.
1 Imi dau demisia de la locul de munca.Daca da ,cand ar trebui sa-mi depun demisia?
2 Pot sa ma angajez la noul loc de munca din 1 septembrie?
3 Ce se intampla cu CCC ?Stimulentul de insertie il mai primesc ?.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:04, 18 August 2017
1. Faceti cerere la angajatorul actual de reluare a activitatii si, in acelasi timp, de incetare a CIM cu acordul partilor (daca nu sunt de acord, atunci scrieti demisia).
2. Anuntati la AJPIS (acolo unde ati depus dosarul pentru CCC) ca reluati activitatea cu data de ...
3. Va angajati la noua firma.
Depuneti cerere pentru stimulentul de insertie.
@ ardelean andreea

Ceea ce doriti dvs ,trebuie sa se intampla cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul varsta de 2 ani si data incetarii c.i.m. vechi = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare loc de munca in timpul concediului pt cresterea copilului cata30 cata30 Ce formalitati trebuiesc indeplinite daca doresc sa imi schim locul de munca?.Mentionez ca momentan sunt in concediu pentru crestere copil si am contractul ... (vezi toată discuția)
Intoarcerea la servici dupa ccc iulian marian iulian marian Buna ziua, Sotia mea urmeaza sa se intoarca la munca pentru a trecut cei 2 ani de CCC. Ea lucreaza la un supermarket. pe perioada concediului a fost o ... (vezi toată discuția)
Stimulentul de insertie TRIF magda TRIF magda Daca un tata a optat pentru concediu crestere copil pana la 1 an beneficiaza de indemnizatia de insertie pana la 2 ani? in ce conditii si ce trebuie sa faca in ... (vezi toată discuția)