Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In prezent sunt in CCC.Doresc sa ma angajez la un alt ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In prezent sunt in CCC.Doresc sa ma angajez la un alt loc de munca.

Buna ziua!
Am nascut pe data de 15.11.2015. si in prezent sunt in CCC.Doresc sa reiau activitatea mai repede cu 2 luni inainte sa implineasca copilul 2 ani pentru a primi stimulentul de insertie.Am gasit un alt loc de munca mai convenabil si nu stiu cum sa procedez.
1 Imi dau demisia de la locul de munca.Daca da ,cand ar trebui sa-mi depun demisia?
2 Pot sa ma angajez la noul loc de munca din 1 septembrie?
3 Ce se intampla cu CCC ?Stimulentul de insertie il mai primesc ?.
Va multumesc!
1. Faceti cerere la angajatorul actual de reluare a activitatii si, in acelasi timp, de incetare a CIM cu acordul partilor (daca nu sunt de acord, atunci scrieti demisia).
2. Anuntati la AJPIS (acolo unde ati depus dosarul pentru CCC) ca reluati activitatea cu data de ...
3. Va angajati la noua firma.
Depuneti cerere pentru stimulentul de insertie.
@ ardelean andreea

Ceea ce doriti dvs ,trebuie sa se intampla cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul varsta de 2 ani si data incetarii c.i.m. vechi = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.