Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reintoarcerea la Un alt loc de munca dupa CCC inainte ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reintoarcerea la Un alt loc de munca dupa CCC inainte de 2 ani.

Buna Ziua,
Din Februarie 2016 sunt in concediu de crestere copil. As dori reintoarcerea in campul muncii la o alta firma. Care sunt pasii ce trebuie urmati sa pot incepe noul job? Ce trebuie sa fac pentru a beneficial de stimulentul de insertie?
Anabreha, utilizator
1. Depuneti cerere de incetare a supendarii c.i.m. si , totodata, de incetare a c.i.m. la vechiul angajator

2. Incheiati c.i.m. la noul angajator. (data incetarii vechiul c.i.m. = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.)

3. Pentru a beneficia de stimulent de insertie pana cand copilul implineste varsta de 3 ani , trebuie sa reveniti la munca cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul varsta de 2 ani.
Imi puteti clarifica putin va rog. Intre punctul 1 si 2 trebuie sa fie distanta de o zi? Sau toate se pot face in aceeasi zi? Luni ar fi ziua de inceput la noul loc de munca si daca facem incetarea vineri se considera continuitate?
Va multumesc
data incetarii vechiul c.i.m. = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.