Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stimulent insertie

Buna ziua,
Cum trebuie să procedez dacă vreau să revin la muncă, dar angajator este o alta firma ca să pot beneficia de stimulent? Trebuie să fac cerere de reîntoarce la munca la firma la care am contractul suspendat sau trebuie să mi dau demisia si cu a doua zi să mi încep activitatea la noua firma ca să pot beneficia de stimulentul de insertie? Firma unde am contractul de munca există, doar că nu mai are activitate. Cum se procedează? Dacă solicit reîntoarce la munca ei ma pot da în șomaj si ma pot angaja la o noua firma cu a doua zi de când îmi începe șomajul, pot beneficia de stimulentul de insertie?
Multumesc!
1. La societatea de unde ati intrat in cerere veti depune cerere de incetare a c.i.m. - fie prin demisie,fie cu acordulpartilor.

2. La noua societate, incheiati un alt c.i.m.

3. De preferat, data incetarii vechiului c.i.m. = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.