avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Activitate Mary1965

Activitate Mary1965

Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua. In urma demersurilor facute, nu m-am incadrat conditiilor Ordinului prefectului in vederea trecerii terenului din folosinta in proprietate ci, am primit raspuns de la Primarie, semnat de catre prefect cu decizia : ''mentiunea despre folosinta constituie o eroare materiala strecurata la redactarea Contractului, astfel ca, chestiunea proprietatii terenului poate fi reglata pe cale notariala, prin eliminarea mentiunii din actele translative (aici s-au mentionat toate cele 3 contracte de vanzare cumparare incheiate dupa anul 1990, al meu fiind ultimul) de proprietate ulterioara''. Ma puteti ajuta sa rezolv aceasta problema? Ce anume trebuie sa fac? Mentionez ca sunt din Bucuresti. Multumesc frumos
Multumesc frumos pt raspuns.
Buna ziua, Pentru a renunta la dreptul de mostenire in favoarea mamei mele pot sa fac, in localitatea de domiciliu, o imputernicire notariala surorii mele, sa semneze pentru mine, avand in vedere ca sora mea se va putea prezenta la semnarea actelor notariale de renuntare in favoarea mamei dar eu nu pot sa ma prezint?
Buna ziua. Am cumparat in anul 1992 de la o mostenitoare o casa cu teren iar in contractul de v-c este specificat faptul ca terenul este atribuit in folosinta pe durata existentei constructiei. Din acest motiv, terenul este inregistrat la taxe locale ca fiind in folosinta. Se poate obtine titlu de proprietate pe acest teren prin uzucapiune sau printr-o alta modalitate? Va multumesc!