Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Pentru a renunta la dreptul de mostenire in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Pentru a renunta la dreptul de mostenire in favoarea ...

Buna ziua, Pentru a renunta la dreptul de mostenire in favoarea mamei mele pot sa fac, in localitatea de domiciliu, o imputernicire notariala surorii mele, sa semneze pentru mine, avand in vedere ca sora mea se va putea prezenta la semnarea actelor notariale de renuntare in favoarea mamei dar eu nu pot sa ma prezint?
Nu.
1. Nu exista renunțare "în favoarea " cuiva. Renunțarea la moștenire este pura și simplă. Partea dvs se va împărți în mod egal între ceilalți moștenitori acceptanti.
2. Declarația de renunțare este personala.
Nu puteți împuternici pe cineva sa renunțe în locul dvs.
3. Dacă vreți ca partea dvs sa o primească mama, acceptați succesiunea, după care ii puteți dona cota dvs.
de ce vreti sa renuntati in favoarea mamei ? cu ce va deranjeaza daca acceptati si dezbateti mostenirea si ramaneti in coproprietate ?daca renuntati amandoua la mostenirea tatalui, banuiesc, nu inseamna ca va mosteni mama tot, riscati sa vina alta clasa la mostenire, frati de-ai tatalui, nepoti ...
gi-jane2, moderator
Multumesc frumos pt raspuns.