Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca eu si fratele renunțam, unchii si bunicii au ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca eu si fratele renunțam, unchii si bunicii au dreptul…

Buna ziua! Am o nelămurire si va rog sa ma ajutați. Tatăl meu a decedat, iar eu si fratele meu dorim sa renunțam la moștenire ca mama noastră sa primească si partea tatălui din apartament. Întrebarea mea este daca noi renunțam la moștenire si ea accepta, fratii si bunicii din partea tatălui v-or avea vreun drept la mostenire, ei fiind următorii la masa succesorala pentru ca eu si fratele am renuntat?
Vor veni copiii dvs și ai fratelui, ca descendenţi de gradul 2.
Va recomand ca cel puțin unul dintre dvs sa rămână moștenitor împreună cu mama.
Si daca noi nu avem inca copii?

raluk0207 a scris:

Vor veni copiii dvs și ai fratelui, ca descendenţi de gradul 2.
Va recomand ca cel puțin unul dintre dvs sa rămână moștenitor împreună cu mama.

Atunci, vor veni la succesiune rudele tatălui din clasa a II-a: părinții, fratii/surorile și nepoții de la frati/surori, ai tatălui dvs.
nu renuntati la mostenire, e cea mai buna varianta.
Dezbateti succesiunea si ramaneti in coproprietate