avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1802 soluții astăzi
Forum Activitate Dani020

Activitate Dani020

Răspuns la discuția Vanzare imobil mostenit
Da, si eu am achitat.

victoria teo a scris:

Va rog frumos, o lamurire, se plateste impozit si pe imobilele mostenite?

Răspuns la discuția Vanzare imobil mostenit
Mersi mult de raspuns. Notarul zicea ca eu voi platii 3% din intreaga valoare si mama 1% la fel din toata suma.
Buna ziua. Detin de mai putin de un an 1/2 cota parte din apartamentul parintiilor. Dupa decesul tatalui meu, am mostenit 1/2, iar mama mea 1/2. Ne-am decis sa il vindem asa ca am fost sa discut cu un notar pentru a intelege pasii. Din cate am inteles se plateste de catre vanzator un anume impozit de 3% respectiv 1%. Eu nu am inteles de ce vom platii (mama 1% si eu 3%, din valoare lui) avand in vedere ca nu detinem decat 1/2 cota parte. Ma poate ajuta cineva?
Ciar daca era reparabil si in proces de reparatie? Eu am intrebat un termen. Agenta a facut stornare fara acord

gi-jane2 a scris:

Nu aveti nicio sansa, s-a actionat in baza legii.

Buna. As vrea si eu sa stiu ce posibilitati am in urmatorul context conform legii.

Am cumparat de la emag un produs acum 1 an si 9 luni. L-am trimis in service si a revenit cu mai multe defecte. Am facut o noua cerere si a fost retrimis.

Am primit decizie de stornare (pe care am refuzat-o, deoarece a fost achizitionat cu o reducere de 50%). Ulterior am stabilit de comun acord ca vor repara pe banii lor produsul cu posibilitatea depasirii termenului de 15 zile.

Eu l-am trimis in 2 februarie si decizia de comun acord a fost prin 12 februarie.

Ieri, pentru ca nu am mai primit nimic din service, am discutat la emag sa vad cat mai dureaza. O agenta mi-a preluat solicitarea si a revenit cu propunerea de stornare din nou pentru ca dureaza prea mult. Am refuzat.. din motivele prezentate mai sus, insa , ea a facut demersul de stornare fara acordul meu.

Am facut o reclamatie interna, nefiind de acord cu cele intamplate si mi-au propus inlocuirea(cu ceva similar) pentru ca produsul nu e pe stoc.

Bine inteles ca ce imi propun ei e in suma aceea redusa cu 50% si nu exista nimic de specificatii egale sau apropiate.(produsul era un aspirator robot).

Ce posibilitati am legale in acest sens, eu nedorind stornarea sumei? Are sens sa ma adresez la anpc?

Multumesc anticipat
Buna.

As dorii sa stiu daca o masina ce a fost dauna totala, ulterior reparata, pote fii folosita pentru taxi, transport persoane.
Aici ma refer din punct de vedere legal.
Buna ziua.

Detin o firma de taxi SRL cu auto ai as dorii sa o vand insa nu am nici o idee cum se face o astfel de tranzactie.
Imi poate explica cineva cum se poate vinde aceasta firma legal?
Cererea am depus-o cu greu printr-un formular de contact online

Pe langa asta, nu inteleg de unde taxa respectiva.


Nu, ei au spus ca se inchide ieri si in 14 zile sa il predau. Astazi s-a emis factura cu taxa echipament nereturnat.