avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate NorbertS

Activitate NorbertS

Am sunat la serviciul DRPCIV si am intrebat asta, iar domnul de acolo mi-a spus ca viza de flotant trebuie sa aibe o vechime de cel putin 6 luni, iar asta m-a indus in eroare. Intre timp am sunat si la scoala si mi-au spus ca defapt viza de flotant sa fie facuta pe cel putin 6 luni, nu mai putin, ca sa pot susitne examenele. Modul de exprimare al domnului de la informatii probabil nu a fost cel corespunzator.
Buna ziua! As avea o intrebare in ceea ce priveste examenul pentru permisul auto categoria B. Eu sunt din judetul Salaj, dar am inceput scoala de soferi in Cluj, intentionez sa imi schimb buletinul pe o adresa din Cluj. Daca am buletinul de Cluj inainte de a termina cursurile practice, pot sustine examenul teoretic cat si practic in Cluj Napoca? Sau trebuie ca buletinul sa aibe o vechime anume ca sa pot sustine examenele de mai sus?
Buna ziua,

Detin 2 terenuri pe care intentionez sa le vand, un teren mai mare de cca 2067mp, iar un alt teren mai mic de 41mp. Ambele terenuri se afla una langa alta, insa problema este ca pe terenul cel mic de 41mp in CF figureaza mai multi proprietari. Problema este ca acel teren mai mic, este chiar la front cu strada principala, fapt care ma incurca in vanzarea terenului mai mare pentru ca, binenteles, cine vrea sa cumpere acel teren, vrea sa aiba un front mai mare la strada. Aceste 2 terenuri nu mai sunt folosite de cca 20 de ani, iar din toti proprietarii care figureaza in CF terenului de 41mp, nu a venit nimeni sa isi ceara partea, cred ca nici macar nu stiu ca au cota parte din acel teren (mentionez faptul ca tot de 20 de ani, pe ambele terenuri, impozitul la primarie a fost platit doar de catre mine). Eu intentionez sa vad terenul mare, dar dupa cum am spus si mai sus, viitorul proprietar v-a dori si cealalta parte mai mica pentru a avea un front mai mare la strada. Cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie? Eu nu ii cunosc pe ceilalti proprietari din acel CF, care defapt sunt decedati pentru ca din cate am inteles, sunt fratii strabunicilor mei. Care ar fi procedurile de urmat pentru a reusi sa vindem si acea bucatica de teren?

Atasez mai jos un link cu schita terenurilor astfel incat sa va puteti da seama mai bine despre ce este vorba. Acel chenar mic marcat cu sageata rosie este terenul de 41mp cu pricina. Vizualizand poza din link probabil veti intelege mai bine logica problemei.

[ link extern ]

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția CF gresit?


Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Sunt de analizat documentele care stau la baza dreptului de proprietate. Poate fi o eroare care a avut loc la momentul înscrierii în CF, ceea ce determina o rectificare tabulara, sau o eroare a notarului, pentru care se poate efectua o indreptare de eroare materiala.

Cu stima.


Va multumesc pentru raspuns, daca se poate sa ma mai ajutati cu o informatie. Cui trebuie sa ne adresam pentru a descoperi unde este eroarea? Unui avocat, unui notar, topometrist, etc. ?

Multumesc!
Discuție CF gresit?
Buna ziua!
Am 2 terenuri pe care intentionez sa le vand. Primul teren are toate actele in regula, dar al 2-lea teren, care este o bucatica de 40mp lipita de terenul mare cred ca are CF-ul gresit. Pe CF-ul terenului de 40mp este specificat ca se afla la numarul 135 al strazii si ca pe teren se afla 'Curte, gradina la nr 135, casa" insa in realitate este atlceva. Problema este ca pe acel teren in realitate nu exista nici o casa si se afla la nr 127 al strazii, nu la 135 cum este specificat in CF. Ce este de facut astfel incat sa clarificam daca acel CF este gresit sau nu? Va multumesc anticipat!