avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CF gresit?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CF gresit?

Buna ziua!
Am 2 terenuri pe care intentionez sa le vand. Primul teren are toate actele in regula, dar al 2-lea teren, care este o bucatica de 40mp lipita de terenul mare cred ca are CF-ul gresit. Pe CF-ul terenului de 40mp este specificat ca se afla la numarul 135 al strazii si ca pe teren se afla 'Curte, gradina la nr 135, casa" insa in realitate este atlceva. Problema este ca pe acel teren in realitate nu exista nici o casa si se afla la nr 127 al strazii, nu la 135 cum este specificat in CF. Ce este de facut astfel incat sa clarificam daca acel CF este gresit sau nu? Va multumesc anticipat!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Sunt de analizat documentele care stau la baza dreptului de proprietate. Poate fi o eroare care a avut loc la momentul înscrierii în CF, ceea ce determina o rectificare tabulara, sau o eroare a notarului, pentru care se poate efectua o indreptare de eroare materiala.

Cu stima.


Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Sunt de analizat documentele care stau la baza dreptului de proprietate. Poate fi o eroare care a avut loc la momentul înscrierii în CF, ceea ce determina o rectificare tabulara, sau o eroare a notarului, pentru care se poate efectua o indreptare de eroare materiala.

Cu stima.


Va multumesc pentru raspuns, daca se poate sa ma mai ajutati cu o informatie. Cui trebuie sa ne adresam pentru a descoperi unde este eroarea? Unui avocat, unui notar, topometrist, etc. ?

Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Topometristul realizează documentația cadastrala, daca e necesara, si pe baza documentației avocatul formulează cererea in rectificare la CF. Uneori eroare e vizibila din actele existente si atunci se poate ocupa avocatul si de eventuale solicitări de îndreptare eroare materiala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rectificare cf Smaranda Bara Smaranda Bara Buna ziua, Am si eu o problema. Cu cine ma judec intr-o actiune de rectificare de CF cand eu sunt singurul proprietar tabular? Multumesc (vezi toată discuția)
Rectificare contrac de vanzare cumparare constantindn constantindn Buna ziua, Am si eu o problema legata de un act de vanzare cumpaare a unui apartament. Mai precis a fost trecuta gresit cota indiviza de teren in oc de ... (vezi toată discuția)
Ce e de facut cand schita rlv de cadastru arata cu 10% suprafata lipsa charisma charisma am un apartament la care am calculat foarte concret suprafata utila, cu 2 rulete diferite, si mi-au dat dimnesiunile celor 2 camere 4.00 x 6.60 respectiv ... (vezi toată discuția)