avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rectificare CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rectificare CF

Buna ziua,

Am si eu o problema. Cu cine ma judec intr-o actiune de rectificare de CF cand eu sunt singurul proprietar tabular?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Smaranda Bara , Avocat 12:04, 7 Septembrie 2009
cu oficiul judetean de cadastru...
smarab a scris:

Buna ziua,

Am si eu o problema. Cu cine ma judec intr-o actiune de rectificare de CF cand eu sunt singurul proprietar tabular?
Multumesc


Buna ziua.
Depinde la ce se refera rectificarea din CF.
Daca este vorba de indreptarea unor eventuale greseli fata de actele care au stat la baza pronuntarii incheierii initiale, nu va judecati cu nimeni, actiunea de introdus fiind cea de "indreptarea erorii materiale".

Pentru continuarea raspunsului, precizati va rog "natura" rectificarilor pe care le doriti.

Cu stima,
Expert judiciar Eugen MARCOV
Actiunea are ca obiect rectificarea suprafetei inscrisa in CF intrucat suprafata terenului este mai mare decat cea inscrisa in CF
smarab a scris:

Actiunea are ca obiect rectificarea suprafetei inscrisa in CF intrucat suprafata terenului este mai mare decat cea inscrisa in CF


Nu este suficienta informatia prezentata:
- De unde provin datele pentru suprafata inscrisa in CF (actul) ??
si
- De unde provin datele pentru suprafata reala a terenului (actul) ??

Daca:
- diferenta provine dintr-o eroare de scriere, respectiv daca in Documentatia cadastrala initiala era o suprafata iar in CF s-a inscris alta, este cazul unei "erori materiale".
Pentru alta situatie >>> Completati informatiile.

Cu stima,
Expert judiciar Eugen MARCOV
Suprafata mai mare rezulta dintr-o expertiza extrajudiciara intocmita ulterior inscrierilor in CF. Actele care au stat la baza inscrierilor in CF constata ca suprafata terenului este identica cu cea inscrisa in CF. Prin urmare nu este vorba de o eroare materiala.
Mentionez ca unicul proprietar tabular este reclamantul.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune civila granituire plus cerere indreptare/rectificare erori cadastrale MishP MishP Buna ziua, Apelez la ajutorul Dvs cu urmatoarea problema: Pe parcursul unei actiuni civile de granituire se mai poate solicita indreptare/rectificare erori ... (vezi toată discuția)
Ce e de facut cand schita rlv de cadastru arata cu 10% suprafata lipsa charisma charisma am un apartament la care am calculat foarte concret suprafata utila, cu 2 rulete diferite, si mi-au dat dimnesiunile celor 2 camere 4.00 x 6.60 respectiv ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unei parcele dintr-un teren gili_cristian@yahoo.com gili_cristian@yahoo.com Am un teren si as dori sa vand jumatate din el. Ce trebuie sa fac pentru parcelare si care sunt costurile aproximative. (vezi toată discuția)