Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Vanzarea unei parcele dintr-un teren
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Vanzarea unei parcele dintr-un teren

Am un teren si as dori sa vand jumatate din el. Ce trebuie sa fac pentru parcelare si care sunt costurile aproximative.
Adresati-va unui topometrist.
Daca terenul este intabulat, veti face dezlipirea suprafetei pe care intentionati sa o vindeti. Deci, topometrist, documentatie carete funciara, etc. Succes!
Daca aveti cadastru apelati la un inginer cadastrist care sa va faca un cadastru de dezmembrare cu cele 2 loturi de teren , dosar ce va ajunge la cartea funciara pentru intabularea separata a loturilor!B-)
gili_cristian@yahoo.com a scris:
Am un teren si as dori sa vand jumatate din el. Ce trebuie sa fac pentru parcelare si care sunt costurile aproximative.

Buna seara,

Pentru instrainarea unei portiuni din terenul Dvs., trebuie:
- ca terenul sa fie inscris in CF (daca nu este, trebuie inscris);
- efectuata o lucrare cadastrala de dezmembrare a terenului initial in 2 loturi
(Lotul 1 - ce se vinde, Lotul 2 - restul de teren);
- inscrierea in CF a celor 2 loturi;
- solicitarea si obtinerea de la Primaria teritoriala a unui Certificat de Urbanism pentru instrainarea Lotului 1;
- solicitarea si obtinerea de la Judecatorie - OCPI a unui certificat de sarcini;
- solicitarea si obtinerea de la AFP a unui certificat fiscal;
- prezentarea cu toate actele la Biroul Notarul Public.

Costurile (in Bucuresti si Ilfov) cca. 1.000 - 1.600 lei (fara taxe, alte costuri la autoritati).

Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov

legalmgm, utilizator