avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate alina 84

Activitate alina 84

Răspuns la discuția reconstituire vechime??
ceea ce nu stiu eu e cu ce trebuie sa ma prezint eu maine la judecatorie?cu statele de plata in originel sau copie?
el mai aduce 2 martori...cei doi martori care spune el ca i-au foct colegi figureaza in statele de plata dar el nu?cum trebuie sa fac..
multumesc frumos si scuzati insistenta
Buna Ziuna!Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat
Sun consilier juridic debutant,angajat la o soc .Azi am primit o citatie prin care suntem chemati in judecata in calitate de parat pentru reconstituirea vechimii in munca a unui fost angajat(pentru ca a pierdut cartea de munca),asa zice el,pentru ca pe statele de plata nu figureaza.
In data de 9 iulie ni s-a cerut o adresa din partea unui cabinet ne avocatura prin care noi am confirmat faptul ca acea persoana nu figureaza in statele de plata.
Acuma suntem chemati in judecata de acea persoana prin care ne cere sa reconstituim vechimea in munca...dar pe baza a ce pentru ca pe statele de plata nu figureaza??el spune ca aduce doi martori care spune el ca i-au fost colegi.cum sa fac?sa fac o intampinare prin care sa arat instantei,cu copii de pe statele de plata,si sa dovedesc ca el nu a luctat la noi?precizez ca firma noastra a preluat activitatea unei alte firme in anul 1968.Si el cere reconstituirea vechimii in perioada 1962-1970.Noi am preluat toata arhiva acelei firme dar persoana asta nu figureaza in statele de plata.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca este primul proces de cand sunt angajata si am ceva emotii.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
alina 84 a scris:

iar va deranjez.dar la ministerul muncii a fost inregistrat?eu stiu ca pe 4 septembrie s-a semnat. scuye de insistente
iar va deranjez.dar la ministerul muncii a fost inregistrat?
Buna ziua.am si eu o nelamurire.daca sunt angajata la o societate cooperativa mestesugareasca unde ma pot adresa cu o cerere de chemare in judecata referitoare la un litigiu de munca la Tribunal sau la Curtea de arbitraj a UCECOM?VA multumesc
buna ziua!stie cineva daca s-a mai publicat acest contract la nivel de ramura sanitara pentru ca am mare nevoie de el.eu nu l-am gasit.va mutumesc anticipat pentru raspunsuri
buna ziua!am si eu o mare rugaminte la d-vs....as dori sa stiu de unde pot sa obtin contractul colectiv de munca la nivel de ramura sanitara semnat saptamana trecuta...l-am cautat peste tot dar nu l-am gasit.Va rog din suflet cei care il aveti sa il trimiteti pe adresa de e-mail a_alina_84@yahoo.com sau sa imi dati adresa unde pot sa il gasesc.
Va multumesc anticipat celor care ma vor ajuta cu aceasta informatie.Ozi buna va doresc...
am si eu aceeasi problema.sunt in concediu pentru cresterea copilului si as dori sa ma pun garant pentru cineva la banca dar angajatorul refuza sa imi dea adeverinta pe motiv ca eu nu am venituri si nu poate sa imi dea.este corect?am acest drept?dar daca as dori sa fac un credit eu?pot sa il fac?