Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu de munca

Buna ziua.am si eu o nelamurire.daca sunt angajata la o societate cooperativa mestesugareasca unde ma pot adresa cu o cerere de chemare in judecata referitoare la un litigiu de munca la Tribunal sau la Curtea de arbitraj a UCECOM?VA multumesc
Conform Codului muncii, litigiile de munca sunt de competenta Tribunalului din judetul de domiciliu sau resedinta a reclamantului. Nu stiu insa care este obiectul litigiului. Poate se rezolva la nivel de discutii cu angajatorul.
Asteptati, totusi, un raspuns si de la un jurist.
Litigiile de munca sunt de competenta Tribunalului. Scrie ceva de Curtea de arbitraj in contractul individual de munca? Din ce stiu eu, de competenta Curtii de arbitraj sunt litigiile izvorate din contractul de administrare - este si cazul dvs.?
Florentina Ragalie, Consilier juridic
litigiile de munca sunt de competenta tribunalului
Competenta este a Tribunalului din raza teritoriala a reclamantului. Curtea de arbitraj a UCECOM judeca (daca s-a precizat expres in contractul dintre ele) litigiile dintre 2 cooperative.
alina 84 a scris:

Buna ziua.am si eu o nelamurire.daca sunt angajata la o societate cooperativa mestesugareasca unde ma pot adresa cu o cerere de chemare in judecata referitoare la un litigiu de munca la Tribunal sau la Curtea de arbitraj a UCECOM?VA multumesc

Potrivit art. 2 C.proc.civ pct.1 lit.b ind.1, tribunalele judecă, în primă instanţă, conflictele de muncă, cu excepţia celor date prin lege în competenţa altor organe . Teritorial instanţa competentă este cea în a cărei circumscripţie îşi are domiciliul (reşedinţa sau sediul) reclamantul.