avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate EdwardIonut

Activitate EdwardIonut



Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Orice act efectuat in dosarul dvs intrerupe termenul de prescriptie si incepe sa curga unul nou. Adica de la fiecare declaratie data, fiecare act comunicat, calculati inca o data termenul.

Pai , inca nu sunt trimis in judecata , dar daca voi fii trimis , pana ajung in instanta vor trece cei 5 ani ( mai e o luna de astazi pana se vor face 5 ani )
Delapidarea prejudiciu mic.
Buna ziua , in anul 2017 luna 3 am facut o prostie la casa de pariuri unde lucram , am plasat 6 bilete in valoare totala de 2400 d lei , i le am dat si a zis imd ma duc la masina si iti aduc banii , nu a mai venit si eu nu am apucat sa anulez biletele deoarece evenimentul incepuse.
La data de 09.02.2022 am primit o citatie acs ca sunt suspect intr un caz de delapidare , am fost am dat declaratie , am zis exact tot ce s a intamplat.
Intrebarea mea este urmatoarea , fapta de delapidare dupa cat timp se prescrie , 5 sau 8 ani ?
Multumesc
Buna ziua.
Am primit intr un dosar amanarea aplicarii pedepsei , hotararea definitiva mi a ajuns acasa in data dw 08.06.2021.
Am sunat la serviciul de probatiune de 2 ori si mi s a spus cand cazul meu va fi repartizat catre un agent de probatiune voi fi sunat.
Au trecut 3 luni d atunci si nu m au sunat...intrebarea mea este sa astept sa ma sune agentul de probatiune cum mi s a spus la telefon , sau sa ma duc eu acolo ?
Inca odata va multumesc din suflet pentru timpul acordat si sfaturile acordate...eu am luat o logic si m am gandit..bai am fumat doar o tigare atat altceva nu a fost gasit la mine decat o tigare care fumasem deja din ea..pt ce as putea fi trimis in judecata si ulterior condamnat ?
Multumesc pt timpul acordat , credeti ca daca ma duc prima data fara avocat ma pot intelege cu procurorul ? Avand in vedere ca era vorba de o jumatate de tigare de cannabis practic..intreb pt ca stiu ca costa destul de mult un avocat sa vina cu mine acolo in ziua respectiva..multumesc din suflet pt raspuns
Buna ziua.in anul 2020 am fost prins consumand pe strada singur o tigare cu aproximativ 0.4 g de cannabis , la politie am declarat de unde am luat tigarea ( sunt sofer uber , am luat o de la un client care l am luat de la un club din centru , am luat o gata facuta nu a trebuit sa o fac eu si m a costat 25 d lei , asta am declaratia si la politie) astazi mi a venit acasa o citatie sa ma prezint la diicot in data de 02.08.2021 in calitate de suspect.problema este ca eu am un dosar penal cu rezolutia amanarea aplicarii pedepsei (solutionat in data de 28.05.2021 pt furt de la mega image , nu sunt mandru a fost cea mai mare greseala din viata mea ) intrebare mea din suflet pt dvs este , risc sa fiu condamnat pt acea tigare ? Pt ca daca o sa fiu condamnat o sa m i se revoce aceea amanare a pedepsei ...nu mai stiu ce sa intreb :( sunt disperat..multumesc mult