avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1696 soluții astăzi
Forum Activitate Aakrmongas

Activitate Aakrmongas

buna ziua, va rog frumos daca puteti sa ma lamuriti si pe mine cu privinte la anumite aspecte .
eu deocamdata nu lucrez , profesia mea este de asistenta medicala si am primit o oferta sa lucrez intr-un spital cu PFI . nu stiu ce implica acest PFI. concediul medical as putea sa beneficiez sauconcediu de odihna? Vechimea in munca ? cum se plateste daca defapt este un comtract de prestari servicii? sa inteleg ca nici sporuri decat sunt platita pe ora ? dar taxele cum se efectueaza ?impozitul? casmb ? lunar ? trimestrial ? as dori daca se poate sa imi spune-ti si mie , sa ma scoateti din necunoscut ...care sunt dezvantajele si avantajele.. din pacate nu sunt asa de familiarizata cu acesta procedura . as dori sa stiu pentru ca am un copil mic , nu stiu daca pot onora acesat contract , daca copilul are nevoie de spitalizare sau este bolnav , cum justific absenta . va multumesc
Eu aveam certificatul de handicap valabil pana pe data de 06.08 și am fost la munca am discutat despre revenirea mea , am spus ca din păcate nu pot lucra atâtea ore , am făcut N cereri sa fiu transferata la un program de 8 ore pe și , au spus ca nu se poate decât dacă aduc o foaie ca nu sunt apta de munca , și mi-au zis demisie altfel nu se poate , si am fost de acord pentru ca eu nu pot lucra in regim de 12/24 12/48 ! Di. Motive de sănătate ale copilului .
Copilul meu a împlinit pe 12.08 4 ani . Eu am fost in creștere copil cu handicap sau prelungit din creștere copil !
Buna ziua , o întrebare va rog , am fost in creștere copil cu handicap pana la jumătate luni August , apoi am fost sunată de la munca sa revin , din păcate din motive de sănătate ale copilului nu am putut lucra și mi-au zis ca alta soluție nu este decât sa imi dau demisia !
Dar tot citesc pe net ca a fost prelungit certificatul handicap , însemna ca nici demisia nu este valabilă ? Sau care sunt condițiile pentru prelungirea sau sunt alte criteri ! Va mulțumesc
Buna ziua , as avea și eu nevoi de un sfat va rog .
Eu sunt in creștere copil cu handicap și îmi expira certificatul in luna August 6 2021 eu lucrez asistent medical intr-un spital de stat , in luna Iulie am fost sa îmi depun cerere de reînceperea activități , dar eu din păcate nu as putea lucra 12/24 12/48 din cauza unor probleme ale copilului și am cerut măcar sa lucrez 8 ore , au zis ca nu se poate pe motiv ca este spital de urgentă .
înțeleg .
Iar șeful de secție a sugerat sa ma transfere in ambulator (8 ore ) tot in cadrul aceleași spital ,dar din păcate la Resurse umane au spus ca nu se poate pe motiv ca nu am o problema medicală , și a trebuit sa îmi dau demsia , dar începând cu data de 07.08.2021 . Întrebarea mea este
Se poate face transfer ?
Mai pot face o cerere de transfer acum ca mi am dar demisia ,ea este cu data de 07, 08.2021 as putea încerca sa fac o cerere . ?
Și dacă se poate ar însemna ca ar putea sa ma cheme oricând înapoi , blochez postul pe Sectia mea ?
Va mulțumesc