avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters64349

Activitate ContSters64349

am facut deja ascest demers....deja sunt in circuitul civil si raspunsul celor de la comisia judeteana a fost ca se poate rectifica doar prin actiune in instanta...dar mise pare absurd :(....imi putet spune pasii ce trebuie urmati pe cale instantei? va multumesc!
buna ziua...o problema cu titlul de propietate: sunt parcele cu suprafete de : 1ha, 2ha, 1ha, 2 ha= 6ha total..numai ca in loc de 6 au socotit 7 Ha ..asa apare pe titlu de prop...deci e vorba numai de o adunare gresita ...cum procedez, ? exista si alta cale decat cea printr-o actiune in instanta? ptk daca tb prin instanta nu as vrea sa se faca expertiza ca nu se merita la cat costa ..fiind vorba de teren extravilan si impozitul nu e o suma mare, numai ca nu vreau sa platesc in plus ptk in fapt detin numai 6 ha.
Răspuns la discuția polita asigurare CMR
buna ziua..in cazul unei polite cmr asiguratorul refuza plata daunei pe motiv marfa nu a fost asigurata corespunzator, -in speta cutii cu vopsea. asiguratul spune ca in totdeauna vopseaua se transporta infoliata , si ca deci din punctul lui de vedere a luat masurile necesare pt siguranta marfii. paguba s-a produs ca urmare a incercarii soferului de a evita un accident punand o frana brusca..astfel s-a rasturnat vopseaua si marfa a fost avariata partial...cei de la firma de asigurari au dat urmatorul raspuns: se refuza plata daunei pe motiv ca nu s-au luat masurile corespunzatoare de asigurare a marfii( extras din conditiile lor de asigurare)....
astfel::
1. cum au aujuns ei la concluzia asta ? ptk nu s-a facut nici un proces verbal de constatare la fata locului de vreun agent al lor, la dosarul dde dauna fiind depuse doar poze facute de asigurat...
2. exista undeva norme de asigurare a marfurilor transportate, de unde sa reiasa modul cum ar trebui transportate marfurile pe a nu fi deteriorate?
3. incazul in care dam in judecata firma asiguratoare avem sanse sa castigam?
Răspuns la discuția polita asigurare CMR
multumesc:love2:
Răspuns la discuția polita asigurare CMR
buna ziua..cum dau in judecata o societate de asigurari ptk au gasit to felul de scuze sa nu despagubeasca un cmr? ce taxa de timbru tb platita?
buna ziua....in legatura cu shimbarea prenumelui...eu nu as vrea sal schimb dar vreau sami mai pun un prenume, dupa care ma stie toata lumea...adik pe mine in acte ma cheama paraschiva, dar toata lumea ma stie de paula,de cand eram mica ... si ma gandeam sami trec in acte si paula...credeti ca este posibil, adik se incadreaza in art 4 alin 2, lit b?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
referitor la subiecte....cred ca depinde de barou cum se dau subiectele...ptc in regulament scrie clar ca subiectele vor fi facute din cele afisate, dar asta nui opreste sa cumuleze 2 sub intr-unul sau sa dea numa o parte dintr-un subiect, pentru ca de ex la sibiu anul trecut la civil nu s-a dat contractul de mandat - subiect care apare in lista, ci s-a dat numai incetarea contractului de mandat...deci le cam da posibilitatea sa jongleze cum vor cu subiectele..bafta...cine mai da la baroul tulcea, sau dc a dat cineva in anii trecuti, spuneti-mi si mie cum e aici examenul, poate stie cineva si subiectele de anu trecut de la tulcea..multumesc!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
in legatura cu actele depuse la dosar..anul trecut la sibiu eu le-am depus in dublu exemplar....iar cu referire la actele legalizate leam facut o copie..deci una legalizata +o copie xerox..la fel si pt caziere.....
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
pt dana2space...eu am dat anul trecut la sibiu, si asa sa procedat..acuma nush pt celelalte barouri, acum dau la tulcea si nu stiu cum va fi exact dar astept sa se primeasca dosarele si apoi vedem....dar din cate imi amintesc din regulamentu lde examen asa scrie , ca tb sa fie o adeverinta data de institutia aprobata de barou....dar dupa cum stim toti: "traim in romania si asta ne ocupa tot timpul "- vorba cuiva...
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
referitor la certificatul acela de sanatate ....fiecare barou desemneaza un cabinet sau o clinica unde isi trimite toti candidatii pentru un control medical...deci sunati la barou si vi se va comunica daca s-a stabilit unde se face acest control, ptc nu e la medicul de familie ..e o adeverinta data de medicul psihiatru ...de obicei in periada cand se fac inscrieri cei de la barou afiseaza exact unde se face un asemenea control, ptc nu il poti face la orice medic psihiatru ci doar la cel desemnat de barou...