avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate andri

Activitate andri

Am dobandit acest apartament printr-un "antecontract de construire si vanzare-cumparare imobil".
De aceasta problema m-am confruntat astazi, la momentul semnarii contractului de vanzare-cumparare, dupa receptia apartamentului, intr-adevar nu am fost instiintat niciodata despre aceasta modificare din acte (ptr ca la fata locului apartamentul are 2 camere, cum apare si in precontract), poate ca asta a fost si ideea, in caz ca nu observ, cu atat mai bine.

Ce ar trebui sa fac??

Multumesc!
Multumesc ptr promptitudine!

Referitor la problema mea, as dori sa mentionez ca suprafata utila mentionata si in precontract si in contractul de vanzare-cumparare este aproximativ aceeasi, diferenta ar fi ca apartamentul in realitate respecta schita si cotele din antecontract (fiind unul cu 2 camere), dar in contractul de vanzare-cumparare pe care inca nu l-am semnat apare doar cu 1 camera, de suprafata insumata a celor 2 camere care sunt existente de fapt.

Intrebare este daca sa il semnez sau nu?
In speranta ca m-am facut inteles,
Va multumesc!
Buna ziua!

Va solicit ajutorul in urmatoarea problema:
Am cumparat in anul 2007, un apartament cu compus din suprafata utila de 45 mp si terasa de 5 mp,compus din 2 CAMERE, bucatarie, baie, hol, debara, cota aferenta din partile indivize comune din constructie) intr-un ansamblu rezidential, pe baza unui ante-contract de construire si vanzare-cumparare imobil cu finalizare in decembrie 2008. In concluzie finalizarea lucrarilor a intarziat cu 1 an, adica decembrie 2009, dar problema cea mai mare ar fi ca la momentul semnarii contractului de vanzare -cumparare, apartamentul inscris in Cartea funciara este compus din debara, baie, CAMERA, bucatarie, hol, cu suprafata utila de 47,93 mp si terasa 3,36 mp cu cota parte din partile de uz comun.
Constructorul a spus ca aceast detaliu a fost intampinat pentru ca un apartament cu 2 camere trebuia sa fie compus din minim 50 mp utili, conditie ce nu este indeplinita in fapt.

Intrebarea mea este in ce masura ma poate influenta aceasta modificare? Ce avantaje sau mai degraba ce dezavantaje exista in urma acestei modificari?

Va multumesc anticipat,
Ciprian.
Multumesc frumos pentru promptitudine!!!
Buna ziua!

As dori sa aflu, de cate ori pot fi citat la politie in calitate de martor, dupa ce m-am prezentat si am dat deja o declaratie. Este legal sau este un abuz? M-ai pot fi sanctionat daca m-am prezentat deja o data??

Multumesc anticipat!
Da, am faut acel contract de vanzare cumparare, ramand la mine 2 exemplare semnate, am copia de pe buletinul acestuia, facusem si fisa de inmatriculare doar ca aceasta a ramas la vanzator ptr a merge la primarie sa o stampileze. Aceasta fisa stampilata de primarie reprezinta scoaterea din evidenta a autoturismului de pe numele vanzatorului si se transcrie pe numele cumparatorului. Iar la inmatriculare este nevoie de acea fisa de inmatriculare si de certificatul fiscal al vanzatorului precum ca nu are datorii la primarie. Documente care nu binevoieste sa mi le trimita.
Am cumparat un autoturism inmatriculat in alt judet, iar ca sa o pot trece pe numele meu, fireste am nevoie de certificatul fiscal eliberat de primaria de la care apartine proprietarul, iar acesta surprinzator dar nu vrea sa o radieze, nu cunosc motivul, banuiesc ca ar avea datorii la primarie sau nu stiu ce ar putea fi. Ce fac in acest caz???