avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate Oana2211

Activitate Oana2211

Buna ziua!
Sunt ingrijorata si nu credeam ca mi s-ar putea intampla vreodata acest lucru.

In urma cu cateva zile am contactat un vanzator pe aplicatia OLX. Respectiva vindea produsul doar cu predare personala sau prin curier cu plata in avans.
Am platit in avans prin Revolut deoarece nu eram din acelasi oras si 3 zile mai tarziu, astazi, vad contul persoanei respective suspendat si utilizatorul nu mai poate fi gasit. M am adresat in secunda urmatoare celor de la Revolut pentru a-mi cere banii inapoi pentru ca am realizat ca era inselaciune. Cei de la Revolut mi-au respins cererea pe motiv ca am fost de acord cu termenii si conditiile lor cand am facut transferul. Total de acord.
Deoarece inteleg rezolutia celor de la Revolut de a nu imi rambursa banii, doresc sa depun o plangere la politie.
Din ce stiti, aceste plangeri sunt solutionate? Voi reusi cumva sa imi recuperez suma de aprox. 350 de lei?
Mentionez ca am doar contul de Revolut (IBAN) al persoanei care m-a fraudat si numele asociat acestui cont, dar si conversatia de pe OLX.
Va rog sa ma indrumati ce si cum sa fac sa imi recuperez banii.
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
Primesc pensie de intretinere prin Posta si doresc sa o primesc pe card de acum inainte. Cum si cui trebuie sa ma adresez? Nu raspunde nimeni la Casa Judeteana de Pensii pentru a cere detalii si pe internet este totul foarte ambiguu.
Multumesc!
Buna ziua!
In urma casatoriei am renuntat la numele de familie (ex. Popescu) si am preluat numele sotului meu.(ex. Ionescu)
Acum, dupa un an si jumatate de casatorie, ambii dorim sa reunim numele de familie, respectiv numele meu dinaintea casatoriei si numele lui.(ex. Popescu- Ionescu)
Este posibil? Daca da, cum si caror autoritati trebuie sa ma adresez?
Multumesc!