Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! In urma casatoriei am renuntat la numele de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! In urma casatoriei am renuntat la numele de familie ...

Buna ziua!
In urma casatoriei am renuntat la numele de familie (ex. Popescu) si am preluat numele sotului meu.(ex. Ionescu)
Acum, dupa un an si jumatate de casatorie, ambii dorim sa reunim numele de familie, respectiv numele meu dinaintea casatoriei si numele lui.(ex. Popescu- Ionescu)
Este posibil? Daca da, cum si caror autoritati trebuie sa ma adresez?
Multumesc!
Oana2211, utilizator
Aveti 2 cai, fie divortati la notar sau starea civila si apoi va recasatoriti, fie pe cale administrativa, insa va trebui sa aveti motiv temeinic si daca veti divorta, numele tot pe cale administrativa se va schimba, e mai complicat asa, e mai ok ca numele sa fie dobadit in urma casatoriei.
daca va hotarati pt varianta administrativa, cererea se depune la primarie, detalii aveti in link
[ link extern ]