avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! In urma casatoriei am renuntat la numele de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! In urma casatoriei am renuntat la numele de familie ...

Buna ziua!
In urma casatoriei am renuntat la numele de familie (ex. Popescu) si am preluat numele sotului meu.(ex. Ionescu)
Acum, dupa un an si jumatate de casatorie, ambii dorim sa reunim numele de familie, respectiv numele meu dinaintea casatoriei si numele lui.(ex. Popescu- Ionescu)
Este posibil? Daca da, cum si caror autoritati trebuie sa ma adresez?
Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 24 August 2021
Oana2211, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:33, 24 August 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti 2 cai, fie divortati la notar sau starea civila si apoi va recasatoriti, fie pe cale administrativa, insa va trebui sa aveti motiv temeinic si daca veti divorta, numele tot pe cale administrativa se va schimba, e mai complicat asa, e mai ok ca numele sa fie dobadit in urma casatoriei.
daca va hotarati pt varianta administrativa, cererea se depune la primarie, detalii aveti in link
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numele după căsătorie elenaap elenaap Buna. Urmează sa începem pregătirile pentru căsătorie si am o nedumerire despre nume, care dorim sa fie comun pentru amândoi. Unul dintre noi are un ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume Junona Junona Va rog sa ma ajutati cu informatii cu privire la schimbarea numelui, si anume, eu si sotul meu ne-am hotarat sa reunim numele sau si al meu dinainte de a ne ... (vezi toată discuția)
Schimbarea numelui la casatorie Bettina88 Bettina88 Buna ziua! Am o nelamurire: viitorul meu sot are un nume dublu de familie, iar la casatorie as dori sa preiau doar unul din numele lui. Este ... (vezi toată discuția)