avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate trying4nothing

Activitate trying4nothing

mersi pentru raspuns
Salutare, in spatele blocului unde locuiesc se gasesc cateva garaje auto, unde un individ a cumparat/inchiriat un nr. de 3 unitati pentru a le folosi drept depozit marfa. Acest aspect imi provoaca un deranj sporit, avand in vedere zgomotul produs de traficul auto foarte ridicat si de incarcatul/descarcatul baxurilor cu marfa. Am de-a face cu autoutilitare mari ce descarca marfa de 1-2 ori pe saptamana si cu utilitara si/sau autovehiculul individului respectiv ce vine sa ia marfa din garaj de 4-6 ori pe zi, in fiecare zi. Intrebarea mea, are voie sa desfasoare o astfel de activitate intr-o zona exclusiv rezidentiala?
Va multumesc, daca este nevoie de alte detalii, va stau la dispozitie.
Răspuns la discuția relationare cu politia
nu imi este vecin, mama dansului locuieste in bloc, el doar se foloseste de spatiul liber din spatele blocului. va multumesc pentru raspunsuri, intrebarea mea era daca politia poate sa deschida orice fel de actiune impotriva mea daca fac o sesizare scrisa catre ei. (am avut o experienta neplacuta cu politia locala deja.. Am reclamat obstructionarea partiala a caii de acces in bloc de catre un autoturism parcat neregulamentar, iar ei au inceput sa ma admonesteze pe mine ca fac sesizari ce nu se confirma si ca pot fi amendat pentru acest lucru. in fine, poveste lunga, am trimis poze cu acel autoturism parcat catre serviciul rutier din cadrul politiei municipale, iar dansii au confirmat parcarea neregulamentara :) ).
Răspuns la discuția relationare cu politia
asa am procedat. am inregistrari pe telefonul mobil pe care le voi atasa sesizarii. intrebarea mea era legata de eventualele actiuni pe care politia le-ar putea intreprinde impotriva mea daca ar hotari astfel.
Răspuns la discuția relationare cu politia
multumesc pentru raspuns.
Buna ziua. Am nevoie de o lamurire va rog pentru urmatoarea situatie: daca trimit un mail Politiei municipale (o sesizare, nicidecum anonima) si le prezint o situatie deranjanta pentru mine, rugandu-i sa constate daca faptele (un vecin care tulbura linistea prin turarea excesiva a motorului autovehiculului, gest intentionat, facut doar pentru a "nu muri bateria") prezentate reprezinta o contraventie sau nu, pot fi sanctionat/atentionat daca politistii decid ca nu se confirma sesizarea mea? multumesc.
pot solicita detalii (gen data la care s-au deplasat in locatie, numele agentilor si masurile dispuse) despre procesul prin care Politia Locala prelucreaza/solutioneaza o sesizare? Multumesc.
multumesc tare mult
intrarea in vigoare a unei ordonante de guvern (in speta ordonanta nr. 6, publicata in M.O. din 30.08.2021 privind reducerea impactului anumitor produse din plastic...) se face la 3 zile de la publicare in M.O. sau la 30 de zile? ma poate lamuri cineva concret in cazul acestei ordonante? Multumesc.