avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate Zifrumoasa

Activitate Zifrumoasa

Multumesc
A intalnit diverse persoane care l au vazut muncind insa nu le cunoaste identitatea.insa cornel m a izbit acum ceva...exista camere video..oare cat timp se pastreaza inregistrarile?ar fi bune ca si dovezi?nu stie daca sunt functionale insa le a vazut amplasate in diverse locuri unde ar putea surprinde faptul ca muncea .
Buna cornel.ce ar putea fi folosit ca si dovada?despre contractul de munca a zis ca din data de 1 ca sa poata sa vada fiecare cum se descurca si cum se inteleg...doar ca de la data de 1 atmosfera a devenit clar tensionata.persoana doreste sa munceasca insa fara frica ca maine nu l mai cheama la munca si mai mult nici nu primeste banii care oricum sunt putini nu credeti?,
Buna energie.pai asta a fost primul gand insa cum nu am mai intampinat o problema asemanatoare nu stim cum merge treaba.de asta intrebam cum v a dovedi ca a muncit acolo?sau nu e cazul?am uitat sa specific ca a lucrat si sambata si duminica .

munca.
Buna.o persoana a lucrat doua saptamani da chiar a avut de munca de la ora opt la patru jumatate fara pauza.i s a promis 100 lei pe zi si contract de munca.pe data de 1 trebuia sa primeasca banutii insa de atunci patronul il tot amana in plus gasaste zilnic cate ceva de ce nu e multumit asadar persoana doreste sa primeasca banii chiar daca nu se rezolva cu contractul plus plata pana astazi.care credeti ca e cea mai simpla solutie sa rezolve?cum ar putea sa demonstreze ca a lucrat acolo in caz ca de exemplu maine e anuntat ca nu mai au nevoie de serviciile lui?in cazul unei plangeri daca se va ajunge acolo desi spera ca nu unde si cui trebuie sa se adreseze?
Multumesc
Buna.o persoana lucreaza intr un magazin alimentar unde sunt camere video.nu stim daca si audio.a fost informata ca ele exista si nu au deranjat o. insa:patronul e plecat.colega ei e cumnata patronului care locuieste impreuna cu el si mama acestuia .se pare ca urmaresc mereu activitatea persoanei deoarece suna mereu colega adica cumnata in tura ei libera cu discutii cam in genul urmator:"vai a venit marfa?atat de multa?vai iar a venit clientul x pe capul tau?vai vezi ca sunt niste fructe care se strica...pune le separat...vai iar au venit prietenii in vizita la tine? vai dar sotul tau unde mergea ca a trecut cu masina...l ai vazut?"(camera surprinde si traficul din strada)intrebarea e urmatoarea:e normal ca cineva sa o urmareasca pe aceasta angajata incontinuu?se simte urmarita si stresata.da a stiut ca sunt camere video insa nu si a imaginat ca cineva chiar sta incontinuu sa le urmareasca a crezut ca sunt accesate doar in caz de furt sau mai stiu eu ce urgenta.
Am cautat aici inainte sa intreb si am vazut ca majoritatea raspunsurilor in legatura cu supravegherea video indruma spre niste articole de lege.sincer n am prea inteles daca e voie sau nu sa fie supravegheata asa.concret daca se poate sa mi raspundeti strict la situatia prezentata.va multumim anticipat
Buna din nou.am primit in sfarsit plicul....a ceeut reducerea deoarece mai are un copil.a prezentat si 6 fluturasi cu acelasi salariu care l avea acum doi ani.asadar in asria doi ani lui nu i a crescut salariul ba chiar in luna aprilie i a scazut cu aproape 600 ron fata de media de atunci....asa cum spuneam am inteles de ce nu era pe la munca si de ce a tot facut schimburi de tura...asadar voi accepta reducerea deoarece cum spunea domnul avocat nu am ce face.a mai cerut si cheltuieli de judecata si interogarea mea.cu astea nu sunt de acord.adica interogarii nu i vad rostul si cheltuieli de ce?te pomenesti ca eu nu mi permit un avocat si apelez la voi si o trebui sa l platesc pe al lui .la cum merg lucrurile pe la noi n ar fi de mirare...ma puteti ajuta sa scriu intampinarea?am gasit niste modele pe internet insa sincer n am inteles nici cui trebuie sa o adresez darmite care mi se potriveste mie.despre restituirea banilor (ca sigur o sa i ceara) sa scriu tot in ea acum?
Va multumesc tuturor pentru timpul acordat.inca tot nu am primit nimic acasa.cred ca nu voi face nimic.voi astepta apoi voi accepta tot ce se hotaraste.am sa va spun si de ce:acum am inteles de ce nu l am mai vazut la munca.probabil o sa aduca 6 fluturasi cu 6 salarii minime deoarece n o sa aiba ture lucrate...si sporurile care i dubleaza si chiar mai mult de atat venitul nu se calculeaza...nu nu l urmaresc insa caminul copilului e peste drum de locul lui de munca.(ieri el m a șicanat in trafic.am tras pe dreapta imediat ce am gasit un loc liber si l am lasat sa se indeparteze,dar sincer imi venea sa i dau una in fundul la masina de nervi.era in fata mea si frana brusc...accelera...oare ma"aprind" eu prea repede?)sa revin:cred ca voi astepta pana se va hotari...orice ...si dupa vreo alte sase luni voi cere marirea.da as vrea un astfel de avocat cum spunea cineva insa nici nu mi l permit si nici nu am de unde l lua de aici din zona...
Multumesc jane.inca nimic nu am primit.imediat trebuie sa vireze pensia de intretinere....de cand o sa se reduca?de la data introducerii actiunii?pana se stabileste plateste normal apoi eu va trebui sa i restitui diferenta?