avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate Stefanua

Activitate Stefanua

Multumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

februarie 2020 - martie 2022 este perioada eligibila pentru CCC.

februarie 2020 - martie 2021 ... este perioada luata in calcul ... adica 13 luni

In speta, beneficiati de indemnizatia CCC


Data probabila a nasterii este martie 2022.

Ultimul loc de munca a fost la o firma de securitate si paza, avand functia de dispecer in perioada octombrie 2019 - martie 2021.
Am fost nevoita sa plec deoarece a trebuit sa imi schimb domiciliul intr-o alta localitate, iar fostul angajator nu mi-a aprobat cererea de preaviz. Incheierea contractului a fost cu acordul partilor, prin urmare nu am beneficiat nici de ajutor de somaj.

Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nasterii?

Detaliati statutul dvs in ultimii doi ani anteriori acestei date.

Buna ziua! Sunt insarcinata si as dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil in conditiile in care eu nu mai lucrez din luna martie a acestui an...
Multumesc!
Nu am mentionat faptul ca fostul sot este un om violent, fapt pentru care, in data de 13.03.2019 am depus o plangere la sectia de politie din orasul in care am locuit impreuna (unde lucreaza si fratele lui), la care am atasat si certificat medico-legal. In acesti trei ani am fost chemata de trei ori pentru a da declatatie, iar saptamana aceasta am primit citatie de la Judecatoria Cornetu, obiectul dosarului fiind "Confirmare renuntare urmarire penala".
In ceea ce priveste sulta compensatorie nu am un raspuns, dar sper ca instanta sa ia in considerare cei trei ani in care eu am platit ratele casei, iar el a stat in casa, refuzand sa contribuie la platile lunare.

Multumesc!
gi-jane2 a scris:

apelati la executor pt pensie.
De ce ati plecat doamna din casa ca sa platiti chirie ?
Bani de sulta aveti daca vreti sa ramaneti cu casa ?

Buna seara!

Am avut o casnicie care a durat 8 ani ai jumatate, din care a rezultat un baietel, minorul avand acum 8 ani si jumatate. Suntem divortati de doi ani, iar in urma divortului instanta a decis stabilirea domiciliului minorului la adresa mamei (adresa mea), a stabilit program de vizita pentru tatal minorului, weekendurile 1 si 3 ale lunii copilul merge la tata, il obliga pe tata la plata pensiei de intretinere reprezentand 25% din salariul net realizat incepand cu data inaintarii cererii de divort, 30.05.2019. Divortul s-a incheiat pe data de 01.04.2020. Acesta plteste pensia copilului cand si cat vrea si nociodata la timp, ajungand sa aiba o restanta considerabila (17 luni cumulate). Nu respecta programul de vizita stabilit de instanta, iar atitudinea lui fata de mine lasa de dorit, tinand cont de faptul ca nu s-a facut inca partajul, neavand momentan posibilitate, el locuieste in apartamentul dobandit pe parcursul casniciei prin credit ipotecar(rate pe care le platesc tot eu deoarece creditul este pe numele meu, el fiind garant in contractul de ipoteca (refuza sa plateasca ratele motivand prin faptul ca eu sunt titular de contract si sunt buna de plata), iar eu si minorul locuim cu chirie. Fostul sot refuza sa plateasca minorului lunile restante, refuza sa plateasca ratele casei, dar are pretentia ca eu sa renunt la drepturile mele si ale copilului si sa ii cedez casa spunand ca oricum ii ramane copilului. Pe mine nu ma intereseaza ca ii ramane copilului casa peste 30-40 ani, ci faptul ca eu platesc ratele unei case de care minorul beneficieaza doua weekenduri pe luna, bani pe care i-as putea investi in viitorul copilului. As vrea sa stiu daca un avocat din oficiu m-ar putea ajuta sa castig procesul de chemare in judecata pentru pensia de intretinere si partajul in conditiile mai sus mentionate, sau am nevoie de un avocat angajat si care ar fi costurile...

Multumesc anticipat!