avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 263 soluții astăzi
Forum Activitate constantin.paraciuc@yahoo.com

Activitate constantin.paraciuc@yahoo.com

Bună ziua! Aș vrea să știu dacă prezența avocatului care te reprezintă într-un proces, litigiu de muncă spre exemplu, este obligatorie în sala de judecată și dacă poate influența în vreun fel completul referitor la rezultat! Mulțumesc!
Bună ziua! Dacă o localitate este în carantină poate fi tranzitată fără a coborî din mașină?
Mulțumesc anticipat!
Bună ziua!
Sunt într-un litigiu cu cumnatul meu privind dreptul de folosință a unei pivnițe. Aceasta este construită în anul 1921, an de construcție și al casei în care locuiesc și pe care am cumpărat-o în 1983. Pivnița are intrarea prin bucătăria mea, care se află la limita de proprietate cu casa cumnatului meu, și care este sub casa lui.Mentionez încă odată că anul de construcție al casei mele este 1921 iar a cumnatului este construită după acest an. Așadar casa a fost construită PE PIVNIȚĂ și nu pivnița a fost construită SUB CASĂ! Acum, cumnatul pretinde că este pivnița lui, după 38 de ani de când am cumpărat-o, că fiind sub casa lui ar avea acest drept, pivnița nefiind trecută în vreun act de proprietate, nici la mine nici la el, dar eu o am trecută în cadastru și pentru care plătesc impozit! Întrebarea mea este dacă cumnatul meu are dreptate în ceea ce privește pretenția lui!