avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate Vali Valerica

Activitate Vali Valerica

Buna ziua! Tatal a decedat in Germania,, eu sunt Studenta, Am trimis actele pentru pensia de urmas in Germania din luna Decembrie 2022, unde acolo a fost ultimul loc de munca al tatalui, dar nu am primit nici macar un raspuns din partea Germaniei. Ce as putea face pentru a obtine pensia de urmas? Va multumesc!
Buna ziua! Daca tatal a decedat si am renuntat la mostenire mai am dreptul la pensia privata? Va multumesc!
Buna ziua! Fostul sot a lucrat ultimii 6 ani in Germania, acum el e decedat, copilul fiind la facultate, a depus actele pentru pensia de urmas in Germania cu vechimea din Romania, mai trebuie sa depuna si in Romania actele? Va multumesc!
Buna ziua! Sunt pensionara gradul

2 pot beneficia de ajutoare UE si daca beneficiez de unde le pot ridica?
Buna ziua!!Un student poate benefica de bursa sociala daca parintii sunt divortati, dar mama recasatorita? Precizez ca mama are pensie de invadilitate.Se ia in calcul si salariul sotului actual?
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua! Am depus dosarul de pensionare pe caz de invaliditate cod pensie N22 si am primit decizia din care reiese ca am pensie de 292 lei si vreau sa stiu daca doar atat voi primii..Cauza invaliditatii Art 68 Alin 1 lit C+ Art 73. Stagiul total de cotizare realizat 14 ani,6 luni 7 zile.Numar total puncte realizate 5.01961.Punctaj mediu anual 0.20222, valoarea punctului de pensie 1.442 lei..Vreau sa stiu daca pensia va fi suplimentata pe cuponul de pensie cu o alta suma. Va multumesc!