avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Activitate Oneata

Activitate Oneata

Încă nu a început dezbaterea succesiunii.Va mulțumesc ptr răspunsuri
Mulțumesc frumos
Exista un termen de dezbatere a unei succesiuni după încetarea din viata a surorii mele? În cât timp avem dreptul la aceasta dezbatere?Sora mea nu a avut copii și exista soțul supravietuitor
Bună ziua,revin cu o întrebare referitoare la sora mea care a decedat în august '21. Sora mea a fost bolnava de cancer mamar ,știu ca primea o pensie de handicap de la stat,și întreb dacă mama mea poate sa primească o pensie de urmaș? Sora mea era căsătorită cu un arab ,arabul a deschis succesiune pe o mașină și un cont bancar.Daca Sora mea a fost salariata la firma administrata de soțul ei ,arabul mama mea ,ar avea dreptul la o eventuala pensie de urmaș?sau un procentaj anume? Mentionez ca Sora mea nu a avut copii cu arabul
Am uitat sa mentionez: după moartea sorei mele,fostul sot(arabul) a decodat tlf surorii mele și a întrat în mesagerie și în adresele de emaill citindu i toate convorbirile Poate fii tras la răspundere?
Bună ziua! Am avut pe sora mea care a decedat în luna august 2021 A fost casatorita cu un cetățean arab ,nu a avut copii cu acestaAcest arab a deschis dezbatere succesiune pe o mașină,și un cont bancar. La masa succ.ne am înscris: mama ,eu și fratele meu din partea defunctei .Poate arabul sa vândă mașina dacă nu s a dezb.succesiunea? Câtă cota ii revine fostului soț?