Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am avut pe sora mea care a decedat în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am avut pe sora mea care a decedat în luna august ...

Bună ziua! Am avut pe sora mea care a decedat în luna august 2021 A fost casatorita cu un cetățean arab ,nu a avut copii cu acestaAcest arab a deschis dezbatere succesiune pe o mașină,și un cont bancar. La masa succ.ne am înscris: mama ,eu și fratele meu din partea defunctei .Poate arabul sa vândă mașina dacă nu s a dezb.succesiunea? Câtă cota ii revine fostului soț?
Buna ziua,
Nu o poate vinde, cel putin nu legal, daca masina nu este pe numele lui.
Legat de cotele mostenite... Cred ca sunt cele din link-ul de mai jos
[ link extern ]
Mergeti la un notar de pe raza unde a avut ultimul domiciliu si cereti dezbaterea succesiunii.
Nu se prezinta la notar... mergeti in instanta.
Ionut.ion, utilizator
Am uitat sa mentionez: după moartea sorei mele,fostul sot(arabul) a decodat tlf surorii mele și a întrat în mesagerie și în adresele de emaill citindu i toate convorbirile Poate fii tras la răspundere?
Oneata, utilizator
Asta un avocat va poate spune... eu cred ca este vb. de violarea corespondentei...