avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am avut pe sora mea care a decedat în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am avut pe sora mea care a decedat în luna august ...

Bună ziua! Am avut pe sora mea care a decedat în luna august 2021 A fost casatorita cu un cetățean arab ,nu a avut copii cu acestaAcest arab a deschis dezbatere succesiune pe o mașină,și un cont bancar. La masa succ.ne am înscris: mama ,eu și fratele meu din partea defunctei .Poate arabul sa vândă mașina dacă nu s a dezb.succesiunea? Câtă cota ii revine fostului soț?
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 14:30, 14 Octombrie 2021
Buna ziua,
Nu o poate vinde, cel putin nu legal, daca masina nu este pe numele lui.
Legat de cotele mostenite... Cred ca sunt cele din link-ul de mai jos
[ link extern ]
Mergeti la un notar de pe raza unde a avut ultimul domiciliu si cereti dezbaterea succesiunii.
Nu se prezinta la notar... mergeti in instanta.
Ultima modificare: Joi, 14 Octombrie 2021
Ionut.ion, utilizator
Am uitat sa mentionez: după moartea sorei mele,fostul sot(arabul) a decodat tlf surorii mele și a întrat în mesagerie și în adresele de emaill citindu i toate convorbirile Poate fii tras la răspundere?
Ultima modificare: Joi, 14 Octombrie 2021
Oneata, utilizator
Asta un avocat va poate spune... eu cred ca este vb. de violarea corespondentei...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire... s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l. s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l. Buna ziua! Am constatat ca de multe ori \"mostenirile\" iti provoaca mai mult batai de cap decat bucurii, asa ca as dori sa va rog, daca ma poate lamuri si pe ... (vezi toată discuția)
Grad de rudenie ,in vederea succesiuni. mariancristielena mariancristielena Buna ziua,o intrebare la dvs daca puteti sa ma ajutati.Tatal meu a decedat,Tata a avut 6 frati ( 3 frati si 3 surori )nici unul nu mai traiesc.Una dintre sora ... (vezi toată discuția)
Succesiune camym camym Buna ziua, am si eu cateva probleme la care as dori sa gasesc raspuns.Sora mea a decedat in urma cu 6 luni.Ea si cumnatul nu au avut copii.Acum cumnatul ne-a ... (vezi toată discuția)