avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1328 soluții astăzi
Forum Activitate grete

Activitate grete

Buna ziua,
Sunt medic, ma aflu in plata indemnizatiei de crestere a copilului, pentru primul baietel, dar intre timp am nascut si al doilea copil.Pot beneficia de prima de nastere acordata de angajator si pentru cel de al doilea copil? CCM prevede ca poate beneficia tatal, daca mama nu este salariata.Eu sunt in acest moment angajata dar cu contractul de munca suspendat, sunt salariata sau nu? Cei de la resurse umane sunt in dilema:hm:, asa ca trece timpul si eu nu stiu unde sa depun cererea, la angajatorul meu sau la cel al sotului.Si ar mai fi o problema,cu noile diminuari de salarii la bugetari se mai acorda aceste prime?Exista un temei legal ca ele sa nu se mai acorde, pentru ca si in cazul primei de care am beneficiat pentru primul copil am avut mult de umblat#-o, multe cereri refuzate:O, audiente la directori:worthy: pentru ca in final sa primesc drept prima doar salariul meu mediu (nu salariul mediu pe unitate) si acela impozitat (mi s-a precizat ca asa au primit instiintare de la finante:pleasantry:).Si prima data mi-au fost de mare ajutor sfaturile primite de la dumneavoastra.Cu multumiri.
Astazi 22 decembrie 2008 am asistat la repartitia anl-urilor pentru medici din Timisoara aflandu-ma pa lista.Desi familia mea este formata din trei membrii nu am putut beneficia de apartament cu 2 camere intrucat comisia a hotarat acordarea functie de punctaj. Astfel au putut beneficia familii fara copii si chiar persoane singure de aceste apartamente, noi reusind sa avem acces doar la o garsoniera.In legea 114/1996 in anexa am vazut mentionat spatiul locativ minim pe familie functie de numarul de membrii(de aceasta ne tinandu-se cont in acordarea locuintelor)In mod normal trebuia sa beneficiem de 66m2, acum avand cam jumatate.Ce as putea face?Inca nu s-au semnat contractele de inchiriere.Si in plus ni s-a spus ca vor calcula chiria functie de venitul familiei.Ar mai exista vreo solutie viabila?
Răspuns la discuția Neacordarea primei de nastere
Are cineva idee unde poate fi gasit textul contractului colectiv de munca la nivel de ramura sanitara semnat in septembrie 2008?L-am cautat in Monitorul oficial si desi a trecut o luna de la semnare nu apare niciunde #-o.Eu deja am obosit sa mai tot bat la usile juristilor din spitalul unde sunt angajata si sa primesc doar refuzuri.Dansii sustin in continuare ca nu am nici un drept sa primesc aceasta prima de nastere si ca nimeni pana acum nu a primit-o.Ce motiv as putea invoca pentru a putea sa-mi vad statele de plata.Si inca ceva, au trecut deja 5 luni jumatate de cand am nascut,in situatia asta(desi am depus cereri la care am primit raspunsuri negative) cand expira perioada in care pot solicita prima?Multumesc.:help:
Sunt medic,am nascut in urma cu 4,5 luni si mi se refuza acordarea primei de nastere de catre unitatea angajatoare(spital)pe motiv ca nu este semnat contractul colectiv de munca la nivel de ramura sanitara.Am depus o cerere iar raspunsul, negativ, l-am primit dupa o luna, cu o zi inainte sa raman in concediu pentru crestere copil.Acum ma gandesc ca ma vor refuza spunandu-mi ca e prea tarziu.Deasemenea mi s-a spus ca niciodata nu au acordat o asemenea prima niciunei angajate.Din cate am citit ccm la nivel national sta la baza oricarui alt ccm si este aplicabil daca nu exista ccm la nivelul ramurii sau uitatii respective.Poate cineva sa ma ajute sa inteleg?Multumesc.