avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate gLa991

Activitate gLa991

Deci, daca voi depune actele in aprilie sa zicem, vom primi doar pe ultimele 12 luni din aprilie in spate?
Deci cateva luni x 290 lei, si cateva de x600 lei ?!
Restul se vor pierde...
Chiar daca voi avea o hotarare judecatoreasca prin care voi dovedi ca am incercat si mai repede sa fac actele, dar nu sa putut din cauza..."tagada paternității "...procesul e deschis de dinainte sa împlinească micutul 1 an.

Cornel Vasile a scris:

Doar din urma pe maxim 12 luni.

Buna ziua, am si eu o o intrebare.
Copilul meu in varata de 2 ani, si 3 luni, nu a primit alocatie deloc pana acum, pentru ca nu era semnatura tatalui...
La naștere, in certificatul de naștere, a fost trecut fostul sot al mamei.
Am deschis proces pentru tagada paternității, am efectuat testul ADN, am obținut custodia completa si exclusiva a micutului. (Alcool si alte probleme la mama).
Acum astept hotararea definitiva, pentru ai reface certificatul de naștere...
Întrebarea mea e...v-a primi micutul alocatia completa de la nastere? 2 ani si cateva luni ?!...Sau doar o parte din ea...sau...
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri
Răspuns la discuția act in notariat ???
nu am eu oficial nimic de aici, este vorba doar de o persoana foarte importanta pentru mine, pentru care a-si deschide proces de ar fi nevoie, si a-si face tot posibilul sa o ajut...dar intreb in prealabil, de este vreo sansa sa se intoarca aceasta decize,,,act
Răspuns la discuția act in notariat ???
actul a fost semnat in 02.02.2016, cu buletinul expirat pe 01.12.2015....
imi cer scuze ca nu am formulat intrebarea cum trebuie
buna seara, o intrebare...
un act semnat intr-un notariat, cu buletinul expirat de 2 luni de zile, inca din anul trecut (2015-2-16), e valabil ?
actul era pentru o proprietate, casa, mostenire, si a fost intocmit la o zi dupa inmormantarea batranului...deci EA, era si sub influenta situatiei...
va rog, daca imi puteti raspunde, ptr ca persoana respectiva a suferit ulterior foarte mult, din aceasta cauza...beneficiarul, cumnatul si si sora, lasand-o pe drumuri ulterior insarcinata, si cu un copil de 12 ani...
multumesc pentru raspuns
deci,.ma pot duce la spital, cand v-a naste, sa-mi recunosc copilul...indiferent de ceea ce v-a spune ea ?
doar numele de famile, acolo are drept de decizie ...
eu il recunosc, fara doar si poate,,,chestia e ca e posibil ca ea sa refue acest lucru...situatia a degenerat in asa natura, incat e posibil sa fiu refuat chiar de ea
deci daca eu merg la spital cand naste, si cer testul, ea poate refuza ?
buna ziua, am o intrebare, tocmai am incheiat o relatie de concubinaj, de cativa ani, iar fosta e insarcinata in 8.5-9 luni...dupa o perioada foarte ok, a venit un necaz, motiv care a dus la incetarea relatiei, alegerea a fost a ei...acum ea imi refuza dreptul la copil, invocand fel si fel de motive, chiar si ca nu ar fi al meu.
Va intreb, exista vreo modalitate, ca atunci cand naste, eu sa o pot obliga la un test de paternitate ? in spital, sau...
mentionez ca eu vreau acest copil, mi-l doresc, si vreau sa am parte de el, vreau sa am dreptul si obligatia la ai fi tata.
Ce ma puteti sfatui ?!
Multumesc