avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate mileniu

Activitate mileniu

Am gasit aceasta fraza pe spatele declaratiei 200:

"Nu au obligația depunerii declarației persoanele fizice care,
în anul de raportare, au realizat venituri din activități
independente impuse pe bază de norme de venit, cu excepția
persoanelor care au depus declarațiile de venit estimativ în luna
decembrie și pentru care nu s-au stabilit plăți anticipate, conform
legii."

sunt pfa din feb 2008, - activitate : servicii in turism, neplatitor de tva, si am declarat venitul estimativ cand am depus actele pentru pfa.

in urma deciizei de impunere pentru plati anticipate impozit 2009 pe care am primit-o acasa am platit integral suma. nu am depus nicio declaratie in luna decembrie. daca am platit acest impoit anticipat mai trebuie depusa declaratia 200 pana la 15 mai 2009?

multumesc anticipat pentru raspunsuri.
buna ziua, angajatorul meu mi-a facut cadou de craciun instiintarea ca este posibil ca dupa sarbatori sa desfinteze departamentul unde activez de 4 ani. deoarece am un pfa inregistrat pe numele meu doresc sa stiu daca pot primi si indemnizatia de somaj...sau trebuie sa suspend pfa? care mai sunt conditiile de a intra in somaj si pe ce perioada maxima , minima se mai acorda....? multumesc aniticipat
multumesc din nou celor care mi-au raspuns. Pana la urma nu mai conteaza valoarea salariului fix , conteaza sa fiu "incadrata" cu studii superioare intrucat punctajul la pensie este mai mare ptr cei cu studii superioare. Asta daca mai ajung la pensie.... :D ca vad ca tot maresc varsta de pensionare...O zi cu soare tuturor si cinste celor care au rabdare si cunosc toate legile din tara asta!!
buna ziua,

in anul 2005 cand eram studenta am fost angajata cu diploma de bacalaureat si contractul era de 4 ore/zi cu salariul minim de atunci, pe postul de asistent project manager. Apoi dupa 4 ani de facultate in 2006 am luat diploma de licenta -economist. Am prezentat angajatorului o copie dupa diploma de licenta eliberata in 2007 si am solicitat sa fiu incadrata conform studiilor efectuate. Nu am primit nici un raspuns desi mi-a cerut sa ma semnez in corespondenta cu clientii : account manager. Ba chiar din ianuarie 2008 pentru ca se marisera salariil minime pe economie , fara sa ma consulte sau sa ma intrebe m-am trezit ca m-a trecut la contract de 2ore/zi , asistent project manager si salariu de 439 lei si in contract a semnat contabila. Mentionez ca lucrez prin intremediul internetului de la domiciliu. Angajatorul a fost de acord ca sa lucrez de acasa. SI mai hilar ieri am semnat fisa de protectia muncii iar acolo la post este scris: manager proiect. Cu aceasta ocazia i-am cerut angajatorului sa schimbe contractul de pe studii medii pe studii superioare, mai ales ca drepturile de pensie sunt diferite pentru studiile cu care esti angajat. Acum sper ca nu v-am plictisit : daca contractul se schimba pe studii superioare , durata contractului poate ramane aceeasi de 2 ore pe saptamana si salariul va fi acelasi ? Sau pentru cei cu studii superioare salariul minim este acelasi indiferent de durata orelor pe zi lucrate? O alta problema: In codul muncii am citit ca toate drepturile salariale se pastreaza pe durata concediului de odihna. In toti cei 3 ani am primit si bonuri de masa, dar cand am luat zilele legale de concediu de odihna am primit mai putine bonuri de masa. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.