avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1773 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... am platit anticipat si integral impozitul pe 2009 ptr ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

am platit anticipat si integral impozitul pe 2009 ptr PFA: mai este obligatoriu depunere declaratia 200?

Am gasit aceasta fraza pe spatele declaratiei 200:

"Nu au obligația depunerii declarației persoanele fizice care,
în anul de raportare, au realizat venituri din activități
independente impuse pe bază de norme de venit, cu excepția
persoanelor care au depus declarațiile de venit estimativ în luna
decembrie și pentru care nu s-au stabilit plăți anticipate, conform
legii."

sunt pfa din feb 2008, - activitate : servicii in turism, neplatitor de tva, si am declarat venitul estimativ cand am depus actele pentru pfa.

in urma deciizei de impunere pentru plati anticipate impozit 2009 pe care am primit-o acasa am platit integral suma. nu am depus nicio declaratie in luna decembrie. daca am platit acest impoit anticipat mai trebuie depusa declaratia 200 pana la 15 mai 2009?

multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 13:05, 15 Aprilie 2009
Da, declaratia 200 este declaratia finala pentru eventuale diferente ce ar putea interveni intre estimat si realizat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum stampilez declaratia 392? ,sunt pfa si nu am stampila. suciugeorgeta suciugeorgeta Sunt PFA din 10.2010,norma de venit,neplatitor de TVA,servicii cosmetice.Am inteles ca trebuie sa depun 392B,dar ce sa trec daca nu am tinut nici o evidenta si ... (vezi toată discuția)
Declaratia 200/220 danielandrei danielandrei Buna ziua, am un pfa caen 6202(consultant in tehn informatiei), pe norma de venit? Trebuie sa depun 200 sau 220? (vezi toată discuția)
Termen de depunere declaratie 200 pentru agentii de asigurari george-neagu george-neagu Am incheiat polite de asigurare pe baza unui contract de mandat in luna decembrie 2010, am primit comisionul datorat in luna ianuarie 2011. Acum , pana la 16 ... (vezi toată discuția)