avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 200/220
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 200/220

Buna ziua,
am un pfa caen 6202(consultant in tehn informatiei), pe norma de venit? Trebuie sa depun 200 sau 220?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 20:20, 23 Mai 2014
Din instructiunile de completare ale D200:
1.1.7. Nu au obligatia depunerii declaratiei persoanele fizice care, 
în anul de raportare, au realizat venituri din activităti independente impuse 
pe bază de norme de venit, cu exceptia persoanelor care au depus declaratiile de venit estimativ 
în luna decembrie şi pentru care nu s-au stabilit plăti anticipate, conform legii.
Ultima modificare: Vineri, 23 Mai 2014
Admin, administrator
george-neagu a scris:

Din instructiunile de completare ale D200:
1.1.7. Nu au obligația depunerii declarației persoanele fizice care, în anul de raportare, 
au realizat venituri din activități independente impuse pe bază de norme de venit, cu excepția 
persoanelor care au depus declarațiile de venit estimativ în luna decembrie şi pentru care nu s‐au stabilit plăți anticipate, conform legii.


Multumesc, si in ceea ce priveste D220?
Din instructiunile de completare pentru D220 Declarația se depune si de către contribuabilii care realizează venituri din activități independente impuse pe bază de norme de venit.
Cititi la adresa [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum stampilez declaratia 392? ,sunt pfa si nu am stampila. suciugeorgeta suciugeorgeta Sunt PFA din 10.2010,norma de venit,neplatitor de TVA,servicii cosmetice.Am inteles ca trebuie sa depun 392B,dar ce sa trec daca nu am tinut nici o evidenta si ... (vezi toată discuția)
Declaratii anaf pentru pfa BogdanEnache BogdanEnache Buna ziua! Saptamana aceasta am infiintat un PFA si am trecut si pe la ANAF pentru a depune declaratiile necesare. Acolo mi s-a spus ca daca doar ce am ... (vezi toată discuția)
Obligativitate depunere formular 220 Paula Tudor Paula Tudor Buna ziua! Este obligatorie depunerea formularului 220 pentru o societate care in trimestrele 2, 3 si 4 ale anului precedent a depus declaratii 0 si pentru ... (vezi toată discuția)