Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 200/220
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 200/220

Buna ziua,
am un pfa caen 6202(consultant in tehn informatiei), pe norma de venit? Trebuie sa depun 200 sau 220?
Din instructiunile de completare ale D200:
1.1.7. Nu au obligatia depunerii declaratiei persoanele fizice care,
în anul de raportare, au realizat venituri din activităti independente impuse
pe bază de norme de venit, cu exceptia persoanelor care au depus declaratiile de venit estimativ
în luna decembrie şi pentru care nu s-au stabilit plăti anticipate, conform legii.
Admin, administrator
george-neagu a scris:

Din instructiunile de completare ale D200:
1.1.7. Nu au obligația depunerii declarației persoanele fizice care, în anul de raportare,
au realizat venituri din activități independente impuse pe bază de norme de venit, cu excepția
persoanelor care au depus declarațiile de venit estimativ în luna decembrie şi pentru care nu s‐au stabilit plăți anticipate, conform legii.

Multumesc, si in ceea ce priveste D220?
Din instructiunile de completare pentru D220 Declarația se depune si de către contribuabilii care realizează venituri din activități independente impuse pe bază de norme de venit.
Cititi la adresa [ link extern ]