Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... poti primi somaj daca ai un pfa?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

poti primi somaj daca ai un pfa?

buna ziua, angajatorul meu mi-a facut cadou de craciun instiintarea ca este posibil ca dupa sarbatori sa desfinteze departamentul unde activez de 4 ani. deoarece am un pfa inregistrat pe numele meu doresc sa stiu daca pot primi si indemnizatia de somaj...sau trebuie sa suspend pfa? care mai sunt conditiile de a intra in somaj si pe ce perioada maxima , minima se mai acorda....? multumesc aniticipat
mileniu a scris:

buna ziua, angajatorul meu mi-a facut cadou de craciun instiintarea ca este posibil ca dupa sarbatori sa desfinteze departamentul unde activez de 4 ani. deoarece am un pfa inregistrat pe numele meu doresc sa stiu daca pot primi si indemnizatia de somaj...sau trebuie sa suspend pfa? care mai sunt conditiile de a intra in somaj si pe ce perioada maxima , minima se mai acorda....? multumesc aniticipat

Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj este necesar sa aveti lucrate 12 luni in ultimele 24 depunerii cererii pentru somaj iar CIM sa fie desfacut din motive neimputabile salariatului.
Pentru dosarul de somaj este necesar sa aveti copii ale actelor de identitate ( CI, certificat nastere, casatorie) copii ale actelor de studii, adeverinta medicala ca sunteti apt de munca cat si adeverinta de la finanate ca nu aveti alte venituri, societate sau alte contracte peintre ele se numara si autorizatia de PFA.
Indemnizatia de somaj se acorda pentru perioade de la 6 luni la 1 an in functie de vechimea in munca.
adelaida_07, utilizator