avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate chemello

Activitate chemello

buna ziua mi-au fost de ajutor sfaturile dv prin urmare tot aici voi gasii raspunsul la o alta intrebare...daca unuia dintre soti i se pune sechestru pe cont de catre anaf vor bloca si contul celuilalt? multumesc anticipat
multumesc frumos.am urmat deja sfatu dv consulatul si ambasada ne vor ajuta am cautat informati peste tot ... anaf are dreptate ..ignoranta iti complica existenta..voi rezolva totul pas cu pas si imi va fi invatatura pe viitor ..incodata multumesc
multumesc frumos pt sfaturi..consulatul nu a avut nicio putere i cazul acesta..acordul intre ro si it a avut loc in 2015 unde s-a stabilit ca pensia este inpozitata doar de statul in care ai platit contributiile...exista varianta sa muti pensia in ro atunci poate fi impozitata in ro ..nu e cazul nostru..daca pensia a ajuns in mana proprietarului zic asta pt ca e un bun propriu,,atunci e dela sine inteles ca a fost impozitata..pe pagina de la anaf exista legea ca rezidentii tarilor cu care avem acorduri vor plati impozitul unde au domiciliul fiscal..si totusi se pare ca nu are importanta..cred dinceince mai mult ca va trebuii sa ne luam un avocat ...
multumesc frumos:)
buna ziua ..doresc sa aflu daca bani depusi in contul meu prin transfer bancar de catre sotul meu sunt impozitati ..banii provin din pensie..
sotul meu it rezident ro..pensionar in it deci pensia este impozitata in italia...am primit instiitare de la anaf ca are de platit impozit pe pensie ..o considera un venit deci iti ia 16 la suta din penia care deja ti-a fost impozitata..buuun, faza e ca plata asta e din urma...2013 si la noi a ajuns inaitea anului nou din 2021...deci trebuie platita cu 6 ani in urma acumulat ar trebuii platit cam 13 mii de euro....ce putem face? am inteles ca unora le-a pus deja sechestru pe cont...conventia nu are nicio valoare..acel certificat de platitor de taxe in it se obtine foarte greu trebuie sa ai timp sa bati drumul it ro ..