avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate Insuratei1

Activitate Insuratei1

Mulțumesc frumos
Bună ziua.Sunt funcționar public,în februarie 2024 urmează să ies la pensie de limită de vârstă.Daca rămân în continuare în activitate,pot beneficia și de pensie și de salariu, așa cum este în acest moment în unele unități?Va mulțumesc, anticipat.

Sunt femeie,născută la 3dec.1961,lucrez din august 1981,până în prezent (în acest interval am fost un an în șomaj, apoi de a doua zi de când mi s a expirat șomajul, m am angajat în continuare, până în acest moment).În februarie 2024,trebuie sa ies la pensie de limită de vârstă. Va rog frumos, sa ma sfătuiți cum e mai corect sa procedez:Sa depun dosarul în dec.2023 pt pensie anticipată (nepenalizata, având 41-42 de ani cotizati),sau în februarie 2024,la limită?cum e mai bine, pt.a nu pierde din valoarea pensiei viitoare.Va mulțumesc, anticipat.
Sunt femeie,dată nașterii 3 dec .1961.Lucrez in câmpul muncii din aug.1981,până în prezent. Cu excepția perioadei 1999-2000,fiind în șomaj, apoi în continuare, 2000-pina in prezent. Intrebare:cand pot ieși la pensie anticipat,nepenalizata?Va multumesc, anticipat, aștept răspunsul dv.